Loomade keele tõlkimine – kas ja millal see võimalikuks saab?
Inimesed on alati teada soovinud, mida loomad mõtlevad. Iga rahvuse seas on levinud müüdid ussisõnade, linnulaulu või loomade keele kaudu loodusega suhtlevatest kangelastest. Arvukates vihmametsade lähedusse rajatud varjupaikades toimuvad katsed bonobode ja šimpansidega, et neile meie jaoks arusaadavaid märke õpetada.
Loomade keele tõlkimine aitaks lahendada käitumishäireid
Mõistmine, mida lemmikloom omanikult ootab, käitumishäire avaldudes kardab või pärast maiuspala saamist tunneb, aitaks tõenäoliselt looma ja omaniku vahelise sõpruse palju lähedasemaks muuta. Ainuüksi Ameerika Ühendriikides eutaneeritakse igal aastal käitumisprobleemide tõttu enam kui kolm miljonit lemmiklooma. Loomaga suhtlemine ja tema mõistmine muudaks käitumisprobleemide, hirmude ja agressiivsuse leevendamise kiiremaks, lihtsamaks ja tulemuslikumaks.
Koerte paremaks mõistmiseks on viimastel aastatel jõudsaid samme astunud ettevõte Zoolingua, kes kasutab tehisintellekti, et loomade häälitsused ja näoilmed inimestele arusaadavaks muuta. Zoolingua asutaja Con Slobodchikoff on loomade käitumisteadlane ja bioloog, kes on juba enam kui 30 aastat uurinud rohtlahaukureid. Ta avastas, et loomakestel on oma keel, mille kaudu saab edasi anda keerulisi juhtnööre ja käsklusi. Samuti kasutavad rohtlahaukurid hoiatusi, millega teavitatakse liigikaaslasi ohtude eest. Need hoiatused on väga täpsed ning kajastavad näiteks ka ründaja suurust ja tema karvkatte värvust. Koos arvutiteadlasega õnnestus luua algoritm, mis tõlkis näriliste häälitsused inglise keelde.
Rohtlahaukurid
Slobodchikoff usub, et sarnaselt rohtlahaukurite häälitsuste süsteemile on võimalik lahti seletada ka koerte keel, aidates nii inimestel mõista, mis on nende lemmikloomade häälitsuste, urinate, ulumiste, haukumiste, näoilmete, liigutuste ja sabaliputuste eesmärk.
Foto: Worldwildlife.org
Loomade keele tõlkimine saab võimalikuks 10 aasta jooksul
Et tehisintellekt koerte keelt tõlkima arendada, analüüsitakse Zoolinguas videoid, millel koerad erinevat moodi hauguvad ja liigutavad. Slobodchikoff soovib luua seadet, millega koerale osutades oleks inimestel võimalik haugatused inglise keelde tõlkida. Tõenäoliselt osutub selleks seadmeks nutitelefoni kaamera, millega lemmiklooma käitumist ja näoilmet filmides ning häälitsust salvestades pakub nutirakendus looma käitumisele ingliskeelse tõlgenduse.
Kui see võimalikuks osutub, astub inimkond suure sammu lemmikloomade mõistmise ja nende elukvaliteedi parandamise suunas. Zoolingua eesmärk on tehisintellekti abil koerte ja koeraomanike vestlus võimalikuks muuta juba lähema kümne aasta jooksul. Sellele tuginedes võib väita, et loomade keele tõlkimine on võimalik hiljemalt aastal 2028.
Allikad:
https://www.techtimes.com/articles/218841/20180115/pet-translator-scientist-developing-device-to-convert-dog-barks-into-english-language.htm
https://www.business-standard.com/article/current-affairs/an-ai-instrument-that-could-convert-dogs-bark-into-human-language-118011400461_1.html
https://getleashedmag.com/2018/01/12/in-10-years-we-might-just-have-a-pet-to-human-language-translator/
https://m.economictimes.com/news/science/instrument-that-could-convert-dogs-bark-into-human-language/articleshow/62497029.cms