Inglismaa, Suurbritannia, Ühendkuningriik ja Briti saared – mis neil vahet on?

Ühendkuningriik

Tihti kasutatakse termineid Inglismaa, Suurbritannia, Ühendkuningriik ja Briti saared sünonüümidena, kuid tegelikult ei hõlma kõik päris sama piirkonda. Järgnevalt saad teada, mille poolest need erinevad.

Inglismaa on riik

56 miljoni elanikuga Inglismaa on Ühendkuningriigi kõige suurem riik, seda nii rahvaarvu kui pindala poolest. Inglismaa paikneb Suurbritannia saare lõunaosas, lääne poole jääb Wales ning põhja suunas on piir Šotimaaga.

Suurbritannia ehk suur osa Britanniast

Geograafiline termin Suurbritannia (ka Suurbritannia saar) tähistab suurt saart Prantsusmaa lähistel, kus asetsevad Inglismaa, Šotimaa ja Wales. Sõna „suur“ viitab seejuures suurusele – Suurbritannia kui „suurem osa Britanniast“.

Briti saared

Ühendkuningriik

Inglismaa, Šotimaa, Wales ja Põhja-Iirimaa moodustavad Ühendkuningriigi – see on ilmselt paljudele põhikooli inglise keele tundidest hästi meelde jäänud. 1707. aastal moodustasid Inglismaa ja Šotimaa ühise Suurbritannia Kuningriigi, mida alates 1801. aastast tunti kui Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriiki. Kuna suur osa Iirimaast saavutas 1922. aastal iseseisvuse, muutus ka nimi – nüüd oli riik tuntud kui lihtsalt Ühendkuningriik. Kuus maakonda, mis varem kuulusid Iirimaa koosseisu, muutusid Põhja-Iirimaaks. Selle nime all jäid need ka Ühendkuningriigi osaks.

Briti saared kui piirkond

Termin Briti saared hõlmab geograafilist piirkonda, kuhu kuuluvad nii Ühendkuningriik kui ka kogu Iirimaa Kanalisaared. See on kõige laiem termin. Tutvu ka Ordnance Survey loodud abistava kaardiga.

Suurbritannia

Loe rohkem

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.