Keelesuunad
Menüü

Leedu pühad 2019

Leedu pühade ja pidustuste hulka kuuluvad tänapäeva ilmalikud pühad,nagu riiklusega seotud tähtpäevad, mitmed kirikupühad ning rahvakalendri tähtpäevad. Leedu on küll katoliiklik maa, kuid leedukad peavad au sees ka oma rahva eelkristlikke kombeid.

Leedukate vastlapäeva lahutamatuks osaks on isetehtud maskide ja kostüümide kandmine. Nii lapsed kui täiskasvanud kehastuvad siis mõneks müstiliseks olendiks. Kostümeeritult külastatakse oma naabreid ja tuttavaid ning palutakse head raha- või mõnd muud õnne. Leedu vastlate söögiks on pannkoogid.

Leedu rahvalikud kombed on mõjutanud ka mitmete kristlike pühade tähistamist. Paljud olulised kirikupühad on segunenud paganlike uskumustega. Siin võib näiteks tuua ülestõusmispühade tähistamise – kui paljudes teistes maades toob lihavõttemune jänes, siis leedukatel kingib maiustusi hoopis lihavõttevanaema.

Kui Leedu püha satub laupäevale või pühapäevale, kantakse see püha üle esimesele järgnevale tööpäevale, mis muudetakse vabaks päevaks. Kui näiteks 1. jaanuar juhtub olema pühapäeval, kantakse riigipüha üle 2. jaanuarile, mis on siis vaba päev. Laupäevale sattunud taasiseseisvumispäeva ehk 11. märtsi eest antakse puhkepäev 13. märtsil, mis on esmaspäev. Sama kehtib ka riigipühade kohta, mis on alati pühapäeval. Näiteks lihavõttepühapäeva ja emadepäeva tähistatakse järgnev tööpäeval ehk esmaspäeval, mis tehakse vabaks päevaks.

Järgnevas 2019. aasta pühade loendis on Leedu riigipühad tähistatud punasega ja teised leedukatele olulised tähtpäevad märgitud musta värviga.

Laadi alla Leedu 2019. aasta pühade lühinimekiri (koos leedukeelsete soovidega)!

01.01.2019 – uusaasta

Laimingų Naujųjų metų! või
Sveiki sulaukę Naujųjų metų!
(Head uut aastat!)

13.01.2019 – vabaduse kaitsjate päev

Vabaduse kaitsjate päevaga mälestatakse 13. jaanuaril 1991. aastal Vilniuse teletorni juures kokkupõrgetes Nõukogude sõjaväelastega hukkunuid. Nõukogude armee üritas jõuga kukutada Leedu seaduslikku võimu, kes oli riigi iseseisvaks kuulutanud. Teletorni ning raadio- ja telemaja vallutamise käigus tapeti 14 relvitut inimest, kannatada sai üle tuhande rahumeelse inimese.

14.02.2019 – sõbrapäev

Sveikinu su Valentino diena!
(Head valentinipäeva!)

16.02.2019 – Leedu Vabariigi iseseisvuspäev

Leedu iseseisvusmeelsed poliitikud moodustasid 1917. aasta septembris Saksa okupatsioonivõimude toetusel oma võimuorgani, Leedu Nõukogu (Lietuvos Taryba), mis võttis 16. veebruaril 1918 vastu Leedu riigi moodustamist käsitleva deklaratsiooni.

Su Lietuvos valstybės atkūrimo diena!
(Õnnitleme Leedu Vabariigi iseseisvuse taastamise puhul!)
või
Su vasario 16-ąja!
(Head 16. veebrurarit!)

08.03.2019 – naistepäev

Su moterų diena!
(Head naistepäeva!)

11.03.2019 – Leedu taasiseseisvumispäev

1990. aasta 11. märtsil, pärast pool sajandit kestnud Nõukogude okupatsiooni, võttis Leedu parlament vastu iseseisvuse taastamise akti. Leedu oli esimene, kes Nõukogude Liidu nõrgenedes end vabariigiks kuulutas.

Su Lietuvos nepriklausomybės švente!
(Head iseseisvuspäeva!)
või
Su kovo 11-ąja!
(Head 11. märtsi!)

19.04.2019 – suur reede

20.04.2019 – esimene ülestõusmispüha

21.04.2019 – teine ülestõusmispüha

Sveiki sulaukę šv. Velykų!
(Head munadepüha!)

22.04.2019 – vaba päev seoses ülestõusmispühadega

01.05.2019 – tööpüha

Eraldi õnnesoove selle päeva puhul ei edastata.

05.05.2019 – emadepäev

Emadepäeva tähistavad leedukad maikuu esimesel pühapäeval.

Su mamos diena!
(Head emadepäeva!)

06.05.2019 – vaba päev emadepäeva puhul

02.06.2019 – isadepäev

Isadepäeva tähistatakse Leedus juunikuu esimesel pühapäeval.

Su tėvo diena!
(Head isadepäeva!)

24.06.2019 – jaanipäev

Su Joninėm!
(Head jaanipäeva!)

06.07.2019 – riikluse päev ehk kuningas Mindaugase kroonimise päev

13. sajandil elanud kuningas Mindaugas oli Leedu esimene ja viimane kuningas. Vürst Mindaugas ja tema abikaasa Morta krooniti paavsti loal kuningaks ja kuningannaks aastal 1253.

Eraldi õnnesoove selle päeva puhul ei edastata.

15.08.2019 – neitsi Maarja surmapäev ehk rukkimaarjapäev

Eraldi õnnesoove selle päeva puhul ei edastata.

01.11.2019 – pühakutepäev

Eraldi õnnesoove selle päeva puhul ei edastata.

24.12.2019 – jõululaupäev

25.12.2019 – esimene jõulupüha

26.12.2019 – teine jõulupüha

Linksmų šv. Kalėdų!
(Rõõmsaid jõule!)

31.12.2019 – vana-aastaõhtu

Tõlkebüroo, kes on teile abiks ekspordi alustamisel

Tõlgime tekstid ja koostame võõrkeelsed infomaterjalid välisturule sisenemiseks.

Tõlkebüroo, kes jagab teiega oma teadmisi ja kogemusi

Toimetaja blogi kirjutavad meie pühendunud tõlkijad, sõnavõlurid ja toimetajad

Tõlkebüroo, kes annab endast parima

Head tõlked viivad teie äri uuele tasemele. Meie teame, kuidas.

Otsisime tõlkebürood, et enda e-pood soome keelde tõlkida ja sõelal oli päris mitu valikut. Valisime lõpuks Toimetaja tõlkebüroo ja võin öelda, et oleme siiani selle otsusega äärmiselt rahule jäänud. E-poe tõlge oli küllaltki mahukas, seega leidsime iga natukese aja tagant siit-sealt tekstijuppe, mida olime unustanud tõlkesse saata. Tänu Toimetaja tõlkebüroo vastutulelikkusele saime aga alati töö väga kiirelt tehtud ning kogu e-poe tõlkeprotsess sujus kiiremini, kui olime algselt osanud oodata...

Punktid.ee

Korraldame suurüritust Tallinn Truck Show ning selle raames tellisime Toimetajalt pressiteate koostamise, pressiteate toimetamise ja pressiteate levitamise teenuse ning mõned tõlked. Jäime absoluutselt Toimetaja tõlkebüroo professionaalse suhtumise, kiiruse ja töö efektiivsusega rahule. Meie pressiteadet kajastati tänu Toimetaja heale tööle põhimõtteliselt kõigis eesti- ja venekeelsetes meediaportaalides. Soovitame 100%!

Forest Steel

Täname teid väga koostöö eest! Siiani on kõik tõlketööd tehtud professionaalselt, tõlkijad on pädevad ning tõlgitud tekstid, mis on tehnilised ja rasked, on mõistetavad ja korrektsed. Tõlkijad töötavad kiiresti ja peavad tähtaegadest kinni, mis on meile väga oluline. Klienditeenindus on professionaalne ja usaldusväärne. Ka hinnad on konkurentsivõimelised. Oleme teenusega väga rahul ja loodame seda meeldivat koostööd jätkata.

Icopal

Saatke päring!

Lisage failid ja oma e-posti aadress ning saatke meile kindlasti päring. Ootame.