Nipid mõjusa LinkedIni postituse kirjutamiseks
Igal sotsiaalmeediaplatvormil on oma nägu ja funktsioon. Seekordses postituses võtame luubi alla sellise platvormi nagu LinkedIn. Tegemist on keskkonnaga, mis aitab leida ettevõttesse uusi töötajaid ja saadab klientidele sõnumi, et oled oma valdkonnas usaldusväärne tegija. Allpool jagame mõningaid näpunäiteid, kuidas luua sisukas postitus, mis kohandub LinkedIni formaadiga.
Sina versus teised
LinkedIn on ideaalne platvorm neile, kes soovivad oma isiklikku koostöövõrgustikku laiendada või oma ettevõtte kuvandit kinnistada. Platvormi saavad ühest küljest kasutada karjäärivõimalustele avatud inimesed, et ennast potentsiaalsetele tööandjatele atraktiivsemaks muuta, ning teisest küljest ettevõtted, et tutvustada oma tegevust tulevastele töötajatele või klientidele.
LinkedIni leht ise avaldab regulaarselt oma kasutajate statistikat ning nendest andmetest võib lugeda välja nii mõndagi. 2021. aasta lõpu seisuga tegutseb platvormil ligi 800 miljonit kasutajat, neist 57 miljonit on ettevõtted. Kõige rohkem kasutajaid pärineb vanuserühmast 25–34 eluaastat ning veidi üle poole (57%) kasutajatest on meessoost. LinkedIn on üsna multikultuurne – platvorm on saadaval 24 keeles (küll mitte eesti, kuid näiteks tšehhi ja portugali keeles) ning ligi kolmveerand kasutajatest asub väljaspool USA-d.
Kuigi platvorm on äärmiselt populaarne teisel pool ookeani, on järjest rohkem kasvanud ka kohalike inimeste aktiivsus. Teiste platvormide (näiteks Facebooki ja Twitteri) kõrval on LinkedIn hea koht, kust saab jõuda väljapoole kodumaa piire otse rahvusvahelisele turule. Just sel põhjusel tasub kaaluda LinkedIni postituste kirjutamist inglise keeles.
Tööpakkumistest õpetlike postitusteni
Üldjoontes seostatakse LinkedIni tööotsinguga, mistõttu suur hulk kasutajaid tegutseb keskkonnas, et otsida uusi võimalusi karjääriredelil edasi liikuda. Platvormi enda andmetel otsib igal nädalal tööd umbes 45 miljonit kasutajat. Nende otsingud kannavad sageli vilja, sest keskmiselt igas minutis leiab töö koguni neli inimest. Selline statistika teeb silmad ette nii mõnelegi teisele tööotsinguportaalile. Kui sinu äritegevus on hetkel laienemas ning sa otsid meeskonda uusi nägusid, võiksid jagada töökuulutust just LinkedInis. Eriti efektiivne on see juhul, kui sinu ettevõte pakub kaugtöövõimalust.
Samuti on LinkedIn hea võimalus tööandja mainet kujundada. Näita postituste piltide kaudu oma mõnusat kontorielu, tööruume, sõbralikke kolleege, tiimiüritusi, koolitusi, ühiseid lõunaid ja meeleolukaid hetki argipäevast. Regulaarselt postitades saad ettevõtte kuvandit ihaldusväärse tööandjana kinnistada ja see toob konkurssidele rohkem sobivaid kandidaate.
LinkedIni kasutusvõimalusi on teisigi. Sageli peetakse platvormi heaks B2B-turunduse keskkonnaks. Seega võiks LinkedIni sõnumite keskmes olla sinu kui töötaja või hoopiski sinu ettevõtte konkurentsieeliste väljatoomine. Siinkohal ei tohiks su postitused olla pelgalt reklaam, vaid neil peab olema selge eesmärk – oluline on ju sihtrühmale näidata, et oled oma valdkonnas tõeline ekspert. Sellisel juhul tasub mõelda postitustele, millel on õpetlik sisu.
Kuidas kasvatada LinkedIni postituste haaravust?
Kui oled välja mõelnud postituste sisulise poole, siis järgmise sammuna tuleb otsustada postituste graafik. Üldjoontes kehtib LinkedInis sama põhimõte, mis enamiku teiste sotsiaalmeediaplatvormidega: tuleb katsetada ja proovida, mis sagedus töötab sinu ettevõtte turundamisel kõige paremini. Siiski võib kõrva taha panna selle, mida näitab LinkedIni statistika. Leht ise soovitab teha keskmiselt 20 postitust kuus ehk üks postitus igal tööpäeval.
Üldjuhul annab tööpäeviti postitamine nädalavahetusega võrreldes palju parema tulemuse, sest LinkedIni keskkonda kasutatakse pigem töökontekstis ja nädalavahetustel on kasutajate aktiivsus pigem väike. Siiski kohe ei tasuks ennast koormata igapäevaste postitustega, sest saladus peitub süsteemsuses. Alustuseks piisab kolmest postitusest nädalas, jättes postituste vahele enam-vähem võrdse intervalli. Ajapikku võib hakata postitama tihedamini.
Teine küsimus puudutab rahastamist: millal võiks kaaluda tasulise reklaami kasutamist? Kui oled valmistanud ette ligikaudse turundusplaani, saad selle põhjal kaardistada, milline sisu väärib suuremat kõlapinda. On see mõni hiljutine ettevõtte saavutus? Otsite te uut töötajat? Olete ehk hiljaaegu turule toonud mõne uue toote või teenuse, mida tasub laiemale publikule tutvustada? Ilmselgelt iga postitus on oluline, kuid tuleks valida neist olulisemad, mis väärivad levitamist. Vahel ei pea sa aga valikut ise langetama, sest mõnikord on mõni postitus ilma pealtnäha erilise põhjuseta eriti palju reaktsioone teeninud – nende postituste levikut tasub reklaamiga veelgi võimendada.
Viimane nipp, millega saab postituste haaravust kasvatada, on visualiseerimine. Statistika näitab, et postitus on kaks korda haaravam, kui seda ilmestab mõni pilt või video. Eriti hästi mõjub see, kui visuaali oled loonud ise. Näiteks mõni infograafik, kollaaž või õpetusvideo – mida pikemalt jääb inimene postitust uudistama, seda parem. Muidugi ei tähenda see, et kõik videod ja pildid peavad olema professionaali tehtud – mida lihtsam, seda parem ehk pilt peab toetama postituse teksti, mitte vastupidi. Väga levinud visuaal on n-ö küsitlus: esitad pildil mõne küsimuse ja inimesed „vastavad“ eelistatud vastusevariandi juures oleva reaktsiooniga. Traditsiooniline küsitlus töötab ka – mõlemal juhul jälgi, et vastajal oleks võimalik küsimusega suhestuda.
Olulised märksõnad: professionaalsus ja isikupära
Linkedinilik keelekasutus peab olema täpselt selline nagu platvormi kasutajad ise: piisavalt professionaalne, et mõjuda usaldusväärsena, kuid samas küllalt isikupärane, et konkurentide kõrval silma paista. Olenemata sellest, kas otsustad postitada eesti, inglise või mõnes muus keeles, järgi hoolega järgmiseid punkte.
- Postituste pikkus sõltub nende sisust. Kui jagad mõnda uudist või teadet, siis piisab kahest-kolmest lausest, kuid informatiivsemas postituses võid kirjutada paar lõiku. Pikemat postitust võiks käsitleda kui kompaktvarianti blogipostitusest, kus on selgelt püstitatud probleem ja pakutud välja võimalik lahendus.
- Väldi kirjavigu, sest see on platvorm, kus teksti kvaliteet mängib inimeste tähelepanu püüdmises väga olulist rolli. Eriti tähelepanelik tuleb olla siis, kui kirjutad postitusi oma emakeelest erinevas keeles.
- Teksti toon peab peegeldama, et oled asjatundja, kuid väldi kantseliiti ja keerulist terminoloogiat – kujuta ette, et pead tegema liftikõne kirjalikus vormis.
- Rõhuta märksõnu teemaviidete kaudu: sageli otsitakse postitusi just märksõnade abil.
- Emotikonid toovad teksti lõbusama alatooni, kuid jälgi, et neid oleks tekstiga proportsionaalselt (näiteks 1 lause = 1 emotikon).
- Ole interaktiivne! Ehita oma postituste kaudu üles dialoog ja kutsu teisi kasutajaid sinu postitustes kaasa rääkima, näiteks kommentaaride või reaktsioonide näol. Kui sinu ettevõtte töötajad tegutsevad samuti LinkedInis, siis võiksid kaasata neid postituste jagamisse.
- Mis viimane ja kõige olulisem: näita isikupära. Sageli on LinkedIni postitustel väga optimistlik ja tänu väljendav alatoon, mis Eesti kultuuriruumis võib mõjuda natuke võõrana. Seepärast ära pelga näidata oma ettevõtte tõelist palet – postituste toon võiks peegeldada sinu firma ehedat õhkkonda.
Kui aga jääd hätta LinkedIni formaadiga sobituva sisu loomisega või võõrkeelsete tekstide kirjutamisega, siis ole mureta! Tuleme sulle appi, sest Toimetaja ridades tegutsevad kogenud ja terava silmaga tekstikirjutajad, kes valdavad nii eesti, inglise, soome kui ka näiteks hispaania keelt.