Milline on õnnestunud pealkiri?

pealkiri

Pealkirjast sõltub väga palju. Veebis on pealkiri see miski, mille põhjal inimene otsustab, kas klõpsata lool või mitte.

Õnnestunud pealkiri on selline, mis tekitab lugejas huvi uudisega lähemalt tutvuda. Pealkiri peab olema pisut intrigeeriv, võimaluse korral ka vaimukas ja andma edasi artikli või reklaamteksti sisu. Tabava ja põnevust tekitava pealkirja otsingutel ei maksa aga unustada, et pealkiri ei tohi lugejat eksitada ega talle valetada.

Paberväljaannetes toimivad natuke teised reeglid. Tõsi, pealkirja olulisust ei saa trükimeediaski alahinnata, ent siin mängivad lugejahuvi äratamisel rolli ka muud võimalused, nagu näiteks artikli juures toodud fotod ja esmatasandi info (infokastid, graafika, väljavõtted, lisalood jms). Järgnevalt annan mõned soovitused artikli, reklaamloo, uudise või blogipostituse õnnestunud pealkirjastamiseks.

Hea pealkirja võimalused

  1. Pealkirjas on kasutatud naljakat sõnamängu.
  2. Pealkirjas sisalduvad huvitavad tegu- või omadussõnad.
  3. Pealkiri sisaldab sõnu šokeerimajahmatamavapustamavallutama.
  4. Pealkiri ei sisalda sõnu saamaolema ja võima.
  5. Pealkirjas ei leidu võõrsõnu.
  6. Pealkiri on visuaalselt keskmise pikkusega.
  7. Parima pealkirja leidmiseks tuleb erinevaid pealkirju katsetada!

Vaatame nimetatud punkte veidi lähemalt.

Naljakas sõnamäng pealkirjas äratab huvi

Näide: mereranda kuhjub pärast jääminekut palju puitmaterjali, mida nimetatakse ajupuiduks. Randa triivitud ajupuidu koristamise eest vastutab kohalik omavalitsus. Linlasi pahandab, et puurisu on rannast koristamata. Tegemist on iga-aastase argise teemaga, millest ei anna kuigi haaravalt kirjutada. Hea pealkiri päästab. Ajakirjanik kirjutab tavalise kommunaalteemalise uudise, kuid pealkirjastab selle nõnda:

„Linnavalitsus on hädas ajupuudega“.

Et mitte kuivaks ja igavaks jääda, on mõningane kunstiline liialdamine lubatud. Värvide ja draama lisamine aitab ka kõige igavamat uudist „söödavamaks“ muuta.

Linnavalitsus on hädas ajupuudega

hea-pealkiri

Värskendav sõnavalik pealkirjas köidab alati lugejaid

Näide: uudis, mis räägib sellest, et ümberringi on palju viirushaigustesse haigestumist. Igatalvine teema, millele on suhteliselt keeruline originaalselt läheneda. Kui artikkel ei sisalda just infot gripisurmadest (surm tuuakse sedasorti lugudel pea alati pealkirjas välja), siis tuleb loetavuse suurendamiseks leida mõni muu nõks.

Viirused kimbutavad …

pealkiri artiklile

Millised sõnad kindlustavad lugejate huvi?

On olemas teatud tegusõnad, mida kasutades on lugejahuvi garanteeritud. Nagu näiteks šokeerimajahmatamavapustama, aga need peavad sobima konteksti ja neid tuleb kasutada hea maitse piires. Veebis ilmunud pealkirjades liialdatakse selliste sõnade kasutamisega sageli, nagu näiteks sõna vallutama kasutus.

Näide

Millistest sõnadest tasuks pealkirjas hoiduda?

Pealkirjas võiks võimaluse korral vältida verbide saamaolema ja võima kasutamist ning leida nende asemele muu sõnastus.

Näide

Tartusse kerkib uus ujula

pealkiri

Võõrsõnad pealkirjas

Ka suur hulk võõrsõnu ühes pealkirjas koos ei aita lugejate tähelepanu köitmisele kuidagi kaasa.

Näide

Filmiloojat innustas veidra ulmepõneviku sisu

pealkiri filmile

Kui pikk on hea pealkiri?

Lööv pealkiri ei tohi olla liiga pikk ega ka mitte liialt lühike. Ülilühike, näiteks ainult kahest sõnast koosnev pealkiri toimib sisuliselt ja kujunduslikult tõhusamalt paberil. Paradoksaalsel kombel kehtib sama loogika ka ülipika pealkirja puhul. Kui vähegi võimalik, on arukas siiski äärmusi vältida ja leida kuldne kesktee. Tasub meeles pidada, et pealkiri peab küll tekitama huvi, kuid see ei pea andma edasi kogu informatsiooni, mis tekstis järgneb.

Näide

Tsitaadid pealkirjas

Kuigi koolonite ja tsitaatide kasutamine on praegu väga moes, maksab nendega piiri pidada. Tsitaatide puhul tuleb meeles pidada, et inimeste täisnimede kasutamine pealkirjas meeldib väga otsingumootoritele.

Näide

Pealkirjade katsetamine on parima pealkirja leidmise võti

Pealkirja olulisus on digimeedias hästi mõõdetav. Vahel piisab uudise loetavuse suurendamiseks vaid pealkirja väljavahetamisest, ümbersõnastamisest või näiteks tsitaadi või täpsustava alapealkirja lisamisest.

Näide

Lisapealkiri tsitaadi näol

Milline on hea pealkiri?

Pole olemas üht ja õiget valemit, mida järgides saab artiklile, uudisele, reklaamloole või blogipostitusele kindla peale hea pealkirja. Küll aga loodame, et selles postituses toodud nipid aitasid tekstikirjutajat selles suunas edasi.

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.