Eesti pühad 2023

eesti pühad 2023

Allpool on toodud Eesti pühad ja vabad päevad 2023. aastal ning sobivad eestikeelsed soovid iga püha puhul. Riigipühad on tähistatud punasega ning muud tähtpäevad mustaga.

Uusaasta (1. jaanuar)

Kas teadsid? Kuigi aastavahetus on sümboolselt seotud ilutulestikuga, kasutatakse seda suurlinnades üha harvem. Nii puudus näiteks 2023. aastat vastu võttes ametlik ilutulestikuprogramm nii Tartu kui Tallinna kesklinnas.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Eesti kirjanduse päev (30. jaanuar)

Kas teadsid? 2022. aastal võttis Eesti Vabariigi Valitsus vastu otsuse kuulutada 30. jaanuar riiklikuks tähtpäevaks, et väärtustada eesti kirjandust. Kuupäevavalik pole juhuslik – nimelt sel päeval sündis ka kirjanik Anton Hansen Tammsaare. 

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Sõbrapäev (14. veebruar)

Kas teadsid? Nagu soomlased tähistavad ka eestlased seda päeva traditsioonilise armastajate päeva asemel ennekõike sõbrapäevana. Sel puhul kingivad õpilased koolides oma sõpradele sümboolseid meeneid ning täidavad üksteise sõbrapäevikuid.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Vastlapäev (21. veebruar)

Kas teadsid? Vastlapäeval müüakse paljudes kohtades vastlakukleid. Kohvikutes võib aga nõudlus olla niivõrd suur, et inimesed teevad vastlakuklite ettetellimusi. 

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Eesti Vabariigi aastapäev (24. veebruar)

Kas teadsid? Eestlased veedavad Eesti Vabariigi aastapäeva sageli kodus pereringis traditsioonilisi toite süües. Paljude eestlaste seas on levinud ka iga-aastase paraadi ja presidendi vastuvõtu jälgimine telerist.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Eesti viipekeele päev (1. märts)

Kas teadsid? Keeleseaduse kohaselt on eesti viipekeel eesti keelega võrdväärses staatuses olev iseseisev keel. Eesti viipekeelt saab õppida mitmes keelekoolis, aga ka teistes haridusasutustes.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Emakeelepäev (14. märts)

Kas teadsid? Emakeelepäevast sai riiklik tähtpäev võrdlemisi hiljuti ehk 1999. aastal. Tähtpäev langeb kokku kirjanik Kristjan Jaak Petersoni sünnipäevaga. Emakeelena kõneleb eesti keelt ligi 70% Eesti elanikest.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Lihavõttepühad (7.–9. aprill)

Kas teadsid? Lihavõtetel on kombeks värvida mune ja mune koksida. Munadest valmistatakse sageli ka munavõid, mida süüakse leiva või saia peal.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Kevadpüha (1. mai)

Kas teadsid? Kevadpüha on ennekõike rahulik tähtpäev, mil paljud eestlased puhkavad kodus või käivad looduses. Kevadpüha seostatakse kevade saabumisega.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Emadepäev (14. mai)

Kas teadsid? Emadepäeval hoitakse meeles kõiki emasid ja vanaemasid, kellele kingitakse lilli, maiustusi ja muud meeldivat.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Võidupüha (23. juuni)

Kas teadsid? Võidupühal peetakse üldiselt meeles kõiki eestlaste võite ja võitlusi, ent sellegipoolest on kuupäeval sümboolne tähendus. Just sel päeval 1919. aastal võitsid eestlased Võnnu lahingu, mida peeti landesveeri vastu.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Jaanipäev (24. juuni)

Kas teadsid? Eestlaste jaanipäeva seostatakse enim jaanilõkkega, millest üle hüppamine toovat palju õnne ja pikka eluiga. Jaanipäeval on levinud ka üks teine vana komme, mida tänapäeval niivõrd palju enam ei järgita – sõnajalaõite otsimine. 2019. aastal valiti „sõnajalg“ kõige eestilikumaks sõnaks.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Taasiseseisvumispäev (20. august)

Kas teadsid? Taasiseseisvumispäeval tähistavad eestlased oma vabanemist Nõukogude Liidu võimu alt 1991. aastal. Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves on aga leidnud, et tähtpäeva võiks hoopis nimetada jätkupäevaks.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Tarkusepäev (1. september)

Kas teadsid? Tarkuse- ehk teadmiste päeval algab Eesti lastel koolitee. Sel puhul viiakse õpetajatele kas koduaiast nopitud või lillepoest ostetud lilli. Lillede kinkimise tava jätkub sageli veel mitu aastat.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Vanavanemate päev (10. september)

Kas teadsid? Vanavanemate päeval peetakse meeles vanaemasid ja vanaisasid. Sageli käivad eestlased sel päeval oma vanavanematel külas või õnnitlevad neid telefoni teel.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Hõimupäev (21. oktoober)

Kas teadsid? Alates 2011. aastast loetakse Eestis riiklikuks tähtpäevaks ka hõimupäeva. Tegemist on tähtpäevaga, mil ühiskonnale tutvustatakse erinevaid soome-ugri rahvaid, kultuure ja kombeid. Eestlased, olles ise soome-ugri rahvas, löövad sündmuste korraldamises aktiivselt kaasa.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Hingedepäev (2. november)

Kas teadsid? Hingedepäeval on tavaks külastada kalmistut ning panna haudadele küünlad. Vanade uskumuste kohaselt oli hingedepäev rahulik päev, mil ei tohtinud tegeleda kärarikaste töödega.  

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Mardipäev (11. november)

Kas teadsid? Mardipäeval käivad paljud lapsed mardisandiks, kandes tumedates värvides riideid. Sageli on lastel seljas ka tagurpidi kasukas. Mardisandid laulavad traditsioonilisi laule ning küsivad vastutasuks ande, näiteks õunu.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Isadepäev (12. november)

Kas teadsid? Isadepäev on rahulik püha, mil õnnitletakse oma isasid ja vanaisasid ning mõnikord tehakse neile ka kinke.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Kadripäev (25. november)

Kas teadsid? Kadripäeval on vana traditsioon kadrisandiks käia – sel puhul riietuvad nii poisid kui tüdrukud valgetesse riietesse ning värvivad põsed punaseks. Paljud kadripäeval sündinud tüdrukud kannavad eesnime Kadri.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Jõulud (24.–26. detsember)

Kas teadsid? Jõuluajal jagatakse rohkelt kinke ning mitmel pool Eestis kogutakse aktiivselt ka annetusi. Eesti Statistikaameti hinnangul on kõige sagedam heategevusorganisatsioonidele tehtud annetus suurusjärgus 50 eurot.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Vana-aastaõhtu (31. detsember)

Kas teadsid? Vana rahvauskumuse kohaselt tuli vana-aastaõhtuks kodu puhtaks teha, et kõik halb jääks eelmisesse aastasse. Kui uus aasta võeti vastu aga räpase koduga, siis tähendas see vanade probleemide üleviimist uude aastasse.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Loe meie blogi

Toimetaja blogi kirjutavad meie pühendunud tõlkijad, sõnavõlurid ja toimetajad

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.