Läti pühad 2024
Allpool on toodud Läti pühad ja vabad päevad 2024. aastal ning sobivad lätikeelsed soovid iga püha puhul. Riigipühad on tähistatud punasega ning muud tähtpäevad mustaga.
Uusaasta (1. jaanuar)
Kas teadsid? Üks aastavahetuse tava näeb ette sulatatud plii jahutamist ja selle kaudu uue aasta sündmuste ennustamist. Seda, mida tulevik toob, saab välja lugeda mahajahtunud metalli kujust.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Laimīgu Jauno gadu!
(Head uut aastat!)
Sõbrapäev (14. veebruar)
Kas teadsid? Nagu Eestis tähistatakse Lätiski seda päeva traditsioonilise armastajate päeva asemel ennekõike sõbrapäevana. Sel päeval veedetakse palju aega koos oma lähedastega ning kaubandusettevõtted kasutavad võimalust, et teha sõbrapäevaga seotud eripakkumisi.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Priecīgu Valentīna dienu!
(Head valentinipäeva!)
Naistepäev (8. märts)
Kas teadsid? Naistepäeval tuuakse rambivalgusesse naised, kellele tehakse kingitusi. Kuigi kindlaid traditsioone naistepäevaga otseselt ei kaasne, kasutatakse seda päeva, et juhtida tähelepanu naistega seotud ühiskondlikele probleemidele, näiteks palgalõhele.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Sveicam visas sievietes Starptautiskajā sieviešu dienā!
(Õnnitleme kõiki naisi rahvusvahelise naistepäeva puhul!)
Lihavõttepühad (29. märts ja 31. märts–1. aprill)
Kas teadsid? Lihavõttepühade ajal käivad paljud kirikutes, ent mõned tavad on levinud ka vähem usklikes seltskondades. Näiteks munade värvimine ja koksimine. Munade värvimisel kasutatakse sageli looduslikke vahendeid, näiteks sibulakoori, moosi, kuivatatud lilli ja külmutatud marju, mis jätavad keetmisel munadele unikaalse mustri.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Priecīgas Lieldienas!
(Häid lihavõtteid!)
- Priecīgas Otrās Lieldienas!
(Häid lihavõtteid!)
Tööpüha (1. mai)
Kas teadsid? 1. maiga tähistatakse algavat kevadet, ent sellel kuupäeval on lätlaste jaoks ka teine tähendus. Nimelt 1. mail 1920. aastal pandi kirja Läti põhiseadus, mille kuulutas välja Läti esimene demokraatlikult valitud parlament.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Eraldi õnnesoove selle päeva puhul ei edastata.
Läti Vabariigi taasiseseisvumispäev (4. mai)
Kas teadsid? Läti Vabariik taastas oma iseseisvuse 4. mail 1990. aastal. Seda sündmust tähistatakse uhkete paraadide, sisukate teleprogrammide ja perekondlike koosviibimistega.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Sirsnīgi sveicam Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā!
(Südamlikud õnnesoovid Läti Vabariigi taasiseseisvumispäeva puhul!)
Emadepäev (12. mai)
Kas teadsid? Emadepäev on üldiselt rahulik tähtpäev, mil lätlased kasutavad võimalust, et õnnitleda oma emasid ja vanaemasid. Sageli tehakse ka kingitusi, näiteks puhkusepakettide näol.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Mīļi sveicam Mātes dienā!
(Südamlikud soovid emadepäeva puhul!)
Līgo õhtu ehk jaanilaupäev ehk Līgo pühad (23. juuni)
Kas teadsid? Jaanilaupäeval valmistutakse jaanipäevaks ning sageli just sel päeval sõidetakse linnast maale. Vanade kommete kohaselt tähistati jaanilaupäeval suvist pööripäeva, mistõttu tegevusi jätkus varajaste hommikutundideni.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Priecīgus Līgo svētkus!
(Häid Līgo pühi!)
Jaanipäev (24. juuni)
Kas teadsid? Lätlastel on nagu eestlastelgi jaanipidustustel kesksel kohal jaanilõkke tegemine. Looduses lõkke ääres grillitakse sõprade ringis liha, tantsitakse ja lauldakse.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Priecīgus Jāņus!
(Head jaanipäeva!)
Isadepäev (8. september)
Kas teadsid? Lätlaste seas on ka isadepäev pigem tagasihoidlik püha, mil veetakse rohkelt aega pereringis. Isadele ja vanaisadele tehakse sageli praktilisi kingitusi.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Priecīgu Tēva dienu!
(Head isadepäeva!)
Läti keele päev (15. oktoober)
Kas teadsid? Läti keele päev on võrdlemisi uus tähtpäev, mis sai alguse kõigest kaks aastat tagasi ehk 2021. aastal. Päeva valik pole juhuslik – samal päeval 1998. aastal kinnitati põhiseaduses, et Läti riigikeel on läti keel.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Eraldi õnnesoove selle päeva puhul ei edastata.
Mardipäev (10. november)
Kas teadsid? Mardipäev sümboliseerib lätlastel talve algust, mistõttu on tegemist pigem koduse pühaga. Vanasti kasutati seda päeva hoidiste valmistamiseks, et võtta vastu eesootav talv.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Priecīgu Mārtiņdienu!
(Head mardipäeva!)
Lāčplēša päev (11. november)
Kas teadsid? Läti iseseisvuse saavutamise vaates peeti ühte olulisimat lahingut 1919. aastal Bermonti vägede vastu. See sai otsustavaks lahinguks Läti vabadussõjas: 19. novembril saavutatud võit tõi Lätile vabaduse.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Sveicam Lāčplēša dienā!
(Õnnitleme Lāčplēša päeva puhul!)
Läti Vabariigi iseseisvuspäev (18. november)
Kas teadsid? 18. novembril 1918. aastal kuulutas Läti Vabariik Läti Rahvusteatri ruumides välja oma iseseisvuse. Sellest sündmusest on alles vaid üksik fotojäädvustus. 2023. aastal tähistab Läti riik 105. iseseisvuse aastapäeva.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Sveicam Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienā!
(Palju õnne Läti Vabariigi iseseisvuspäeva puhul!)
Jõulud (24.–26. detsember)
Kas teadsid? Jõululaual on oluline koht lätlaste rahvustoidul – hallid herned suitsulihaga. Hallide hernestega on seotud mitmesuguseid uskumusi, ent põhiline neist seostab hallide herneste söömist õnnetoomisega. 2015. aastal sai roog Euroopa Komisjonilt Euroopa Liidu kaitstud päritolunimetuse.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Priecīgus Ziemassvētkus!
(Häid jõule!)
Vana-aastaõhtu (31. detsember)
Kas teadsid? Ühe rahvauskumuse kohaselt tuleb vana-aastaõhtul panna lauale kolm erinevat värvi musta, punase ja valge. Seejärel peab sulgema silmad ning valima välja nendest ühe. Kõige õnnetoovam värv on valge, sel juhul tuleb aasta edukas. Punane värv lubab keskpärast aastat, ent must soosib pigem kehva õnne.
Mida soovida tähtpäeva puhul?
- Gaišu un priecīgu gadumiju!
(Toredat aastavahetust!)