Leedu pühad 2024

Leedu pühad 2024

Allpool on toodud Leedu pühad ja vabad päevad 2024. aastal ning sobivad leedukeelsed soovid iga püha puhul. Riigipühad on tähistatud punasega ning muud tähtpäevad mustaga.

Uusaasta (1. jaanuar)

Kas teadsid? Uus aasta võetakse vastu ilutulestiku saatel. Selleks kogunevad inimesed kas kesklinna, astuvad välja rõdule või hoovi või piiluvad tulemängu akna kaudu. Uusaastapidustusi peetakse peamiselt oma pere või sõprade ringis.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head uut aastat!)

(Head uut aastat!)

Sõbrapäev (14. veebruar)

Kas teadsid? 14. veebruar on pigem tagasihoidlik püha, mil veedetakse aega koos oma lähedastega. Paljud kaubandusettevõtted innustavad tähistamist mitmesuguste soodustuste ja eripakkumistega, mistõttu tehakse üksteisele ka sümboolseid kingitusi.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head valentinipäeva!)

Leedu Vabariigi iseseisvuspäev (16. veebruar)

Kas teadsid? 1918. aasta 16. veebruaril avaldas Leedu deklaratsiooni, milles kuulutas end vabariigiks. Enne seda oli Leedu pikalt Vene impeeriumi võimu all. Deklaratsiooni originaali arvati olevat kadunud, ent ligi 100 aasta pärast leiti see Saksamaa arhiividest.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head iseseisvuspäeva!)

(Head 16. veebruarit!)

Naistepäev (8. märts)

Kas teadsid? Naistepäev on pigem rahulik tähtpäev, mis sai alguse siis, kui Leedu oli veel Nõukogude Liidu võimu all. Kuigi tänaseni tehakse sel päeval naistele kingitusi, kasutatakse päeva ka ühiskonna harimiseks naistega seotud teemadel.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head naistepäeva!)

Leedu taasiseseisvumispäev (11. märts)

Kas teadsid? Balti riikidest oli Leedu esimene, kes Nõukogude Liidu lagunemise ajal enda iseseisvuse taastas. Leedu parlament kuulutas vabariigi välja 11. märtsil 1990. aastal.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Õnnitleme Leedu Vabariigi iseseisvuse taastamise puhul!)

(Head 11. märtsi!)

Lihavõttepühad (29. märts ja 31. märts–1. aprill)

Kas teadsid? Lihavõtete ajal käivad paljud leedukad kirikus ja õnnistavad verbos’eid, s.o kuivatatud lilledest tehtud kimpe, mis pannakse kokku lihavõtetele eelneval pühapäeval.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head munadepüha!)

Tööpüha (1. mai)

Kas teadsid? Tööpüha tähistamine jäi pigem 20. sajandisse, mistõttu tänapäeval peetakse seda pigem vananenud kombeks. Sellegipoolest kasutavad leedukad seda päeva, et lõõgastuda ja nautida algavat kevadet.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Emadepäev (5. mai)

Kas teadsid? Emadepäev on sümboolne ja rahulik tähtpäev, mil leedukad külastavad oma emasid ja vanaemasid ning teevad kingitusi, näiteks lillekimpe.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head emadepäeva!)

Vaba päev emadepäeva puhul (6. mai)

Isadepäev (2. juuni)

Kas teadsid? Isadepäeval kasutatakse võimalust tunnustada perekonna meessoost liikmeid. Tähtpäeva puhul korraldatakse näiteks perekondlikke koosviibimisi.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head isadepäeva!)

Jaanipäev (24. juuni)

Kas teadsid? Aasta pikim päev veedetakse looduses, nagu on kombeks ka põhjanaabritel. Traditsioon näeb ette jaanilõkke tegemist ning vanade uskumuste kohaselt ka sellest üle hüppamist. Hüppamine pidavat tooma õnne, kuigi seda tava eriti ei järgita.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head jaanipäeva!)

Riikluse päev ehk kuningas Mindaugase kroonimise päev (6. juuli)

Kas teadsid? Riikluse päev on leedukatele pigem sümboolne. 6. juulil 1253 krooniti kuningas Mindaugas, kes oli Leedu ajaloos esimene ja viimane kuningas. 

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Neitsi Maarja surmapäev ehk rukkimaarjapäev (15. august)

Kas teadsid? Rukkimaarjapäev on pigem kiriklik püha, mil tähistatakse korjatud viljasaaki. Kirikusse minejad võtavad sageli kaasa ka kuivatatud lilledest tehtud kimpe.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Pühakutepäev (1. november)

Kas teadsid? Pühakutepäeval pööratakse tähelepanu lähedastele, kes on siit ilmast juba lahkunud. Perekonnad käivad kalmistul ning viivad hauaplatsidele lilli ja küünlaid.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Jõulud (24.–26. detsember)

Kas teadsid? Erinevalt lätlastest ja eestlastest sai leedukate jõulupuu traditsioon alguse hiljem – alles 19. sajandil. Jõulude ajal korraldatakse perekondlikke koosviibimisi, süüakse traditsioonilisi jõulutoite ning jagatakse kingitusi.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Rõõmsaid jõule!)

Vana-aastaõhtu (31. detsember)

Kas teadsid? Enne teist maailmasõda, mil Leedu ajutine pealinn oli Kaunas, kogunesid linnaelanikud vana-aastaõhtul vahetult enne keskööd kohaliku sõjamuuseumi aedadesse. Kõrgema klassi inimesed pidasid aga uhkeid erapidusid.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.