Rootsi pühad 2023

rootsi pühad 2023

Allpool on toodud Rootsi pühad ja vabad päevad 2023. aastal ning sobivad rootsikeelsed soovid iga püha puhul. Riigipühad on tähistatud punasega ning muud tähtpäevad mustaga.

Uusaasta (1. jaanuar)

Kas teadsid? Uusaastapidustustel kuulatakse sageli muusikat ning Rootsi kultusbändi ABBA repertuaarist pärineb selle tähtpäeva vaieldamatult populaarseim laul  „Happy New Year“.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head uut aastat!)

(Soovin sulle rõõmsat ja edukat uut aastat!)

Kolmekuningapäev (6. jaanuar)

Kas teadsid? Kolmekuningapäev tähistab jõuluaja lõppu, mistõttu on see viimane päev, mil rootslased tavaliselt jõulutoite söövad. Tähtpäev on võrdlemisi rahulik, mistõttu kasutavad rootslased seda võimalusena puhkamiseks ja lõõgastumiseks.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head kolmekuningapäeva!)

(Head jõulude jätku!)

Kuningas Karl XVI nimepäev (28. jaanuar)

Kroonprintsess Victoria nimepäev (12. märts)

Lihavõttepühad (7.–10. aprill)

Kas teadsid? Samamoodi nagu soome lapsed käivad rootsi lapsed enne lihavõtteid nõidadena ukse taga koputamas ja maiustusi küsimas. Lihavõtetel toimuvad suured perekondlikud koosviibimised, kus kaetakse uhke smörgåsbord (’Rootsi laud’).

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Häid pühi!)

(Rõõmsaid kevadpühi!)

Kuningas Karl XVI sünnipäev (30. aprill)

Kevadpüha (1. mai)

Kas teadsid? Kevadpühale eelnev nädal on pühendatud volbripidustustele, mil sündmusi toimub pea igas riigi nurgas. Parkidesse ja teistesse looduspaikadesse koguneb massiliselt inimesi, kes peavad piknikuid ja mängivad mänge. Noorte seas on levinud mitmepäevane pidutsemine. Kevadpühal aga taastutakse peorohkest nädalast.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Rõõmsat volbrit!)

(Rõõmsat esimest maid!)

Taevaminemispüha (18. mai)

Kas teadsid? Kuna tähtpäev langeb neljapäevale, võtavad rootslased sageli vabaks ka järgneva reede. Nii on nädalavahetus pikem, et puhata ning käia näiteks looduses jalutamas.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head taevaminemispüha!)

Nelipühad (28. mai)

Kas teadsid? Nelipühadel käiakse looduses ilma nautimas, et tähistada kevade saabumist. Kuna tegemist on kristliku pühaga, siis paljud käivad sel päeval ka kirikus.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Häid nelipühi!)

Rootsi rahvuspüha (6. juuni)

Kas teadsid? 6. juuni on sümboolne mitmel põhjusel. Sel päeval krooniti kuningaks Gustav Vasa, kelle võimuletulek tähistas Kalmaari uniooni lõppu. Mõnisada aastat hiljem võeti samal päeval vastu ka Rootsi põhiseadus.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Rõõmsat rahvuspüha!)

Jaanipäev (25. juuni)

Kas teadsid? Erinevalt soomlastest ei tee rootslased jaanipäeval suurt lõket. Selle asemel pannakse püsti meiupuu ehk midsommarstång, mille ümber inimesed ringis tantsivad ja laulavad.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Rõõmsat jaanipäeva!)

Kroonprintsess Victoria sünnipäev (14. juuli)

Kuninganna Silvia nimepäev (8. august)

Hingedepäev (4. november)

Kas teadsid? Hingedepäeval käiakse perekondadega kalmistul, et mälestada lahkunuid. Sel ajal võetakse ette ka põhjalikud korrastustööd, hauaplatsidele viiakse lilli ja küünlaid.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head hingedepäeva!)

Luutsinapäev (13. detsember)

Kas teadsid? Luutsinapäeval süüakse sageli safranisaiakesi (rootsi keeles lussekatter või lussebuller), mis on vormitud S-tähe kujuliseks. Luutsinapäeva seostatakse talvise pööripäevaga, mil ilmutab ennast valgusetooja Lucia, kelle pead ehib küünaldega kaunistatud kroon.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head luutsinapäeva!)

Jõulud (24.–26. detsember)

Kas teadsid? Üks rootsi jõulutava näeb ette riisipudru ehk risgrynsgröt’i serveerimist. Pudru sisse peidetakse üks mandel ja inimene, kes selle oma kausist leiab, abiellub järgmisel aastal.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Häid jõule!)

Vana-aastaõhtu (31. detsember)

Kas teadsid? Rootslased tähistavad aastavahetust sageli sõpradega, nagu on kombeks ka naaberriikides. Tavadki on suuresti samasugused – korraldatakse ühiseid õhtusööke ning vaadatakse ilutulestikku.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.