fbpx
Keelesuunad
Menüü

Leedu pühad 2022

leedu pühad 2

Leedu pühad ja vabad päevad 2022. aastal ning sobivad leedukeelsed soovid iga püha puhul.

Leedu pühade ja pidustuste hulka kuuluvad tänapäeva ilmalikud pühad,nagu riiklusega seotud tähtpäevad, mitmed kirikupühad ning rahvakalendri tähtpäevad. Leedu on küll katoliiklik maa, kuid leedukad peavad au sees ka oma rahva eelkristlikke kombeid.

Leedukate vastlapäeva lahutamatuks osaks on isetehtud maskide ja kostüümide kandmine. Nii lapsed kui täiskasvanud kehastuvad siis mõneks müstiliseks olendiks. Kostümeeritult külastatakse oma naabreid ja tuttavaid ning palutakse head raha- või mõnd muud õnne. Leedu vastlate söögiks on pannkoogid.

Leedu rahvalikud kombed on mõjutanud ka mitmete kristlike pühade tähistamist. Paljud olulised kirikupühad on segunenud paganlike uskumustega. Siin võib näiteks tuua ülestõusmispühade tähistamise – kui paljudes teistes maades toob lihavõttemune jänes, siis leedukatel kingib maiustusi hoopis lihavõttevanaema.

Leedus on pühadega seoses rohkem vabu päevi kui Eestis või Lätis. Näiteks, kui püha satub nädalavahetusele, tehakse uue nädala esimene päev vabaks. Kui taasiseseisvumispäev ehk 11. märts satub laupäevale, saavad leedukad puhkepäeva 13. märtsil, mis on esmaspäev. Sama kehtib ka riigipühade kohta, mis on alati pühapäeval. Alati pühapäeval oleva püha, näiteks emadepäeva eest antakse puhkepäev esmaspäeval.

Järgnevas 2022. aasta pühade loendis on Leedu riigipühad tähistatud punasega ja teised leedukatele olulised tähtpäevad märgitud musta värviga.

 

01.01.2022 – uusaasta

Laimingų Naujųjų metų! või
Sveiki sulaukę Naujųjų metų!
(Head uut aastat!)

 

13.01.2022 – vabaduse kaitsjate päev

Vabaduse kaitsjate päeva peetakse, et mälestada Nõukogude sõjaväelastega kokkupõrgetes hukkunud inimesi. Sündmused leidsid aset Vilniuse teletorni juures 13. jaanuaril 1991. aastal, mil Nõukogude armee astus peale seda, kui riik oli iseseisvaks kuulutatud, jõuga Leedule vastu. Sündmuste käigus hukkus 14 inimest, kannatanuid oli üle tuhande.

 

14.02.2022 – sõbrapäev

Sveikinu su Valentino diena!
(Head valentinipäeva!)

 

16.02.2022 – Leedu Vabariigi iseseisvuspäev

Leedu riik moodustati 16. veebruaril 1918. aastal. Seda sündmust tähistab Leedu Nõukogu (Lietuvos Taryba) poolt vastu võetud Leedu riigi moodustamise deklaratsioon. Leedu Nõukogu oli Leedu poliitikute poolt 1917. aasta septembris moodustatud võimuorgan.

Su Lietuvos valstybės atkūrimo diena!
(Õnnitleme Leedu Vabariigi iseseisvuse taastamise puhul!)
või
Su vasario 16-ąja!
(Head 16. veebrurarit!)

 

08.03.2022 – naistepäev

Su moterų diena!
(Head naistepäeva!)

 

11.03.2022 – Leedu taasiseseisvumispäev

Leedu parlament võttis 1990. aasta 11. märtsil vastu iseseisvuse taastamise akti. Leedu oli esimene, kes Nõukogude Liidu nõrgenedes end vabariigiks kuulutas. Selleks ajaks oli Nõukogude okupatsioon kestnud pool sajandit.

Su Lietuvos nepriklausomybės švente!
(Head iseseisvuspäeva!)
või
Su kovo 11-ąja!
(Head 11. märtsi!)

 

15.04.2022 – suur reede

 

17.04.2022–18.04.2022 – ülestõusmispühad

Sveiki sulaukę šv. Velykų!
(Head munadepüha!)

 

01.05.2022 – tööpüha

Eraldi õnnesoove selle päeva puhul ei edastata.

 

01.05.2022 – emadepäev

Emadepäeva tähistavad leedukad maikuu esimesel pühapäeval.

Su mamos diena!
(Head emadepäeva!)

 

02.05.2022 – vaba päev emadepäeva puhul

 

05.06.2022 – isadepäev

Isadepäeva tähistatakse Leedus juunikuu esimesel pühapäeval.

Su tėvo diena!
(Head isadepäeva!)

 

24.06.2022 – jaanipäev

Su Joninėm!
(Head jaanipäeva!)

 

06.07.2022 – riikluse päev ehk kuningas Mindaugase kroonimise päev

13. sajandil elanud kuningas Mindaugas oli Leedu esimene ja viimane kuningas. Vürst Mindaugas ja tema abikaasa Morta krooniti paavsti loal kuningaks ja kuningannaks aastal 1253.

Eraldi õnnesoove selle päeva puhul ei edastata.

 

15.08.2022 – neitsi Maarja surmapäev ehk rukkimaarjapäev

Eraldi õnnesoove selle päeva puhul ei edastata.

 

01.11.2022 – pühakutepäev

Eraldi õnnesoove selle päeva puhul ei edastata.

 

24.12.2022 – jõululaupäev

 

25.12.2022 – esimene jõulupüha

 

26.12.2022 – teine jõulupüha

Linksmų šv. Kalėdų!
(Rõõmsaid jõule!)

 

31.12.2022 – vana-aastaõhtu

Aitame sul välisturule siseneda

Tõlgime tekstid ja koostame võõrkeelsed infomaterjalid välisturule sisenemiseks.

Head tõlked viivad sinu äri uuele tasemele

Tutvu klientide tagasisidega

Otsisime tõlkebürood, et enda e-pood soome keelde tõlkida ja sõelal oli päris mitu valikut. Valisime lõpuks Toimetaja tõlkebüroo ja võin öelda, et oleme siiani selle otsusega äärmiselt rahule jäänud. E-poe tõlge oli küllaltki mahukas, seega leidsime iga natukese aja tagant siit-sealt tekstijuppe, mida olime unustanud tõlkesse saata. Tänu Toimetaja tõlkebüroo vastutulelikkusele saime aga alati töö väga kiirelt tehtud ning kogu e-poe tõlkeprotsess sujus kiiremini, kui olime algselt osanud oodata...

Punktid.ee

Korraldame suurüritust Tallinn Truck Show ning selle raames tellisime Toimetajalt pressiteate koostamise, pressiteate toimetamise ja pressiteate levitamise teenuse ning mõned tõlked. Jäime absoluutselt Toimetaja tõlkebüroo professionaalse suhtumise, kiiruse ja töö efektiivsusega rahule. Meie pressiteadet kajastati tänu Toimetaja heale tööle põhimõtteliselt kõigis eesti- ja venekeelsetes meediaportaalides. Soovitame 100%!

Forest Steel

Täname teid väga koostöö eest! Siiani on kõik tõlketööd tehtud professionaalselt, tõlkijad on pädevad ning tõlgitud tekstid, mis on tehnilised ja rasked, on mõistetavad ja korrektsed. Tõlkijad töötavad kiiresti ja peavad tähtaegadest kinni, mis on meile väga oluline. Klienditeenindus on professionaalne ja usaldusväärne. Ka hinnad on konkurentsivõimelised. Oleme teenusega väga rahul ja loodame seda meeldivat koostööd jätkata.

Icopal

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.