Sõna jõud ja keele vägi (Eesti Keele Instituudi I eriauhind)

robin meringo essee

Maailmas valitseb kaos. Inimesed ärkavad hommikul, kiirustavad kogu aeg kuhugi, kuid ei märkagi, et tammuvad ikka ja jälle ühe koha peal. Milles aga peitub jõud ja vägi, mis meid suunab?

Maailmas valitseb kaos. Inimesed ärkavad hommikul, kiirustavad kogu aeg kuhugi, kuid ei märkagi, et tammuvad ikka ja jälle ühe koha peal. Milles aga peitub jõud ja vägi, mis meid suunab? Loosungitaolised sõnumid aitavad inimestel leida elus pidepunkte. Sageli võib kuulda meediast kellegi lausutud märgilisi sõnumeid. Energeetiliselt aitavad aga need sõnumid, mis lähevad hinge. 2014. aastal sai maailmakuulus näitleja Matthew McConaughey Oscarite galal parima meespeaosatäitja auhinna ja esitas hingestatud kõne, mis on siiani üks enim kuulatumaid-vaadatumaid Oscarite galade kõnesid ajaloos. McConaughey lausus: “Iga inimene vajab oma elus kolme asja: midagi, millele üles vaadata; midagi, mida oodata ja midagi, mida tasub jälitada.” Lahtiseletatult vajab ta mingit kõrgemat jõudu, meeldejäävaid hetki ja motivatsiooni edasi liikuda. Teinud lihtsal kujul selgeks elu olulised aspektid, on see kõne puudutanud miljoneid inimesi. Südamest tulevad sõnumid lähevad inimestele korda ja aitavad leida jõudu ja tuge.

Keele vägi ühendab nagu sportgi, mis toob inimesed ühise eesmärgi nimel kokku ja tihtipeale ongi see kõik, mida inimesed vajavad. Aastal 2021 võõrustas Eesti meeste võrkpalli Euroopa meistrivõistlusi. Igal Eesti koondise mängul oli Saku suurhall täidetud ligi kuue tuhande pealtvaatajaga, kes skandeerisid kui ühest suust: “Me usume Eestisse!” See turniir tõestas, missugune vägi peitub sõna jõul. Keel defineerib meid. Fännid mäletavad siiani hetke, millal olime Prantsusmaa vastu kaotusseisus ning koondise diagonaalründaja Renee Teppan blokeeris vastaste nurgaründaja Jean Patry löögi ning terve saal rõkkas rõõmust. Mängu jooksul karjuti ja kiruti, aga kõik see toimus eesti keeles, rahvas rääkis saalis omavahel, kuid kõikjal kõlas vaid eesti keel. Viimastel aegadel, kui igal pool on kuulda liiga palju vene ja inglise keelt, oli too õhtu pealtvaatajatele värskendav. Võimas tunne on tundide kaupa kuulda eesti keele keelekõla. Sport ja oma keeles kaasaelamine annavad rahvusele tema väe ja ühtsuse.

Teleekraanil kasutatavad sõnad mõjutavad samuti noori. Filmilinalt ja teatrilavadelt jõuab meieni palju uut ja põnevat. Meelde jäävad aga ikkagi klassikud, näiteks filmiklassika. Kui olin 8-aastane, nägin telerist filmi “Rocky”. Rocky oli lõpetanud oma karjääri, kuid kaalus poksiringi naasmist. Tal tekkis sõnelus oma juba täiskasvanud pojaga ning see vestlus jäi mulle meelde. Rocky ütles, et kunagi oli poeg mahtunud tema peopesasse ja ta oli maailma parim laps, aga vahepeal ta muutus ning hakkas pugema teiste selja taha, süüdistades teisi enda saamatuses, võtmata vastutust. Seda kuuldes teadsin, et ka mina pean võtma vastutuse. Lapsena kuuldud laused ja sõnumid jäävad meelde ning juhivad inimesi edaspidi eluteel.

Inimesi suunavad mitmed tegurid, aga palju mõjust on seotud keele väega: olgu kellegi öeldud laused, sõnumid, loosungid või lemmikmeeskonnale häälekas kaasaelamine. Keele abil õpib inimene võtma vastutust ja enda elu juhtima.

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.