Soome pühad 2023

soome pühad 2023

Allpool on toodud Soome pühad ja vabad päevad 2023. aastal ning sobivad soomekeelsed soovid iga püha puhul. Riigipühad on tähistatud punasega ning muud tähtpäevad mustaga.

Uusaasta (1. jaanuar)

Kas teadsid? Uusaastal on soomlastel olulisel kohal ennustamine. Üks traditsioon näeb ette tina kasutamist tuleviku ennustamisel – tina esmalt sulatatakse ja seejärel tehakse jahtunud kuju põhjal ennustus. Siiski peetakse tina kasutamist ohtlikuks ning selle asemel on ennustatud ka mesilasvaha või suhkru sulatamise abil.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head uut aastat!)

(Õnne ja edu uueks aastaks!)

Kolmekuningapäev (6. jaanuar)

Kas teadsid? Kolmekuningapäev tähistab ametlikult jõulupidustuste lõppu. Just sel päeval on soomlastel tavaks korjata kodus kokku jõulukaunistused, viia välja jõulupuu ning süüa ära allesjäänud jõulutoit. 

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head kolmekuningapäeva!)

Runebergi päev (5. veebruar)

Kas teadsid? Johan Runebergi ühel luuletusel on soomlastele eriline tähendus – nimelt on see kasutusel Soome hümni sõnadena. Luuletaja sünnipäeval süüakse sageli Runebergi kooke (soome keeles runebergintorttu).

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head Runebergi päeva!)

Sõbrapäev (14. veebruar)

Kas teadsid? 14. veebruaril tähtpäevana on soomlastele samasugune tähendus kui eestlastele: traditsioonilise armastajate päeva asemel tähistatakse seda ennekõike sõbrapäevana.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head sõbrapäeva!)

Lihavõttepühad (7.–10. aprill)

Kas teadsid? Lihavõtteid hakkavad soomlased tähistama juba nädal varem. Pühadele eelneval pühapäeval riietuvad lapsed nõidadeks ning nagu halloween’i ajal külastavad nad võõraste kodusid, et saada maiustusi. Vastutasuks pakutakse inimeste kodu õnnistamist.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Häid lihavõtteid! Rõõmsaid lihavõtteid!)

(Lihavõttepühade tervitus!)

Soome keele päev (9. aprill)

Kas teadsid? 9. aprillil suri Mikael Agricola – mees, keda soomlased nimetavad soome kirjakeele isaks. Just tema surma-aastapäeval hakati aga tähistama soome keele päeva. Samal päeval sündis ka Elias Lönnrot, kes pani kokku soomlaste eepose „Kalevala“.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Kevadpüha (1. mai)

Kas teadsid? Kevadpüha ehk volbripäeva tähistamine on rahvarohke ja aktiivne, sel päeval nauditakse kevadilmasid ning korraldatakse piknikuid. Nagu teistes Skandinaavia riikides on volbri tähistamine populaarne eriti just noorte seas, kes peavad pikki tunde kestvaid pidusid.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head volbrit! Rõõmsat volbrit! Lõbusat volbrit!)

Emadepäev (14. mai)

Kas teadsid? Emadepäev on Soomes nagu Eestiski rahulik. Maikuu teisel pühapäeval külastatakse emasid ja vanaemasid ning tehakse tähtpäeva puhul kingitusi.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head emadepäeva!)

Taevaminemispüha (18. mai)

Kas teadsid? Püha tähistatakse katoliku kiriku traditsioonide kohaselt, ometigi leidub soomlaste seas rohkem luterlasi. Tegemist on riigipühaga, mil soomlased ei pea käima tööl.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head taevaminemispüha!)

Nelipühad (28. mai)

(Häid nelipühi!)

Jaanipäev (24. juuni)

Kas teadsid? Jaanipäeval tähistatakse aasta kõige pikemat päeva, mil isegi ööd on valged. Nagu eestlasedki teevad soomlased 24. juunil jaanilõket, ent see tava on vähem levinud rootsikeelsetes piirkondades. Ühe vana uskumuse kohaselt peab noor naine jaaniööl korjama seitse erinevat lille ning panema need omale padja alla – siis nägevat ta unes oma tulevast abikaasat.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head jaanipäeva!)

Pühakutepäev (4. november)

Kas teadsid? Pühakutepäeva tähistatakse üsna samamoodi nagu halloween’i, mil peetakse arvukalt kostüümipidusid. Sel päeval käiakse sageli peredega ka surnuaedades, et mälestada elavate hulgast lahkunud pereliikmeid ja teisi lähedasi.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head pühakutepäeva!)

Isadepäev (12. november)

Kas teadsid? Nagu emadepäev on isadepäev võrdlemisi rahulik tähtpäev. Seekord on aga tähelepanu all isad ja vanaisad, kellega korraldatakse mõni perekondlik koosviibimine.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head isadepäeva!)

Soome iseseisvuspäev (6. detsember)

Kas teadsid? 6. detsembril 1917. aastal ütles Soome lahti Vene impeeriumi võimust ning kuulutas end iseseisvaks. Erinevalt oma lõunanaabritest ei pidanud soomlased rohkem oma iseseisvust kaotama.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head iseseisvuspäeva!)

Jõulud (24.–26. detsember)

Kas teadsid? Jõulud on soomlaste kõige suurem püha ning eriti tähtis on just jõululaupäev (24. detsember), mil korraldatakse kõige suuremaid koosviibimisi ning avatakse kinke. Külmad ilmad innustavad soomlasi jõulupidustuste ajal ka saunas käima.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Häid jõule! Rahulikke jõule! Rõõmsaid jõule!)

(Jõulurõõmu! Jõulurahu!)

(Jõulutervitus!)

(Head teist jõulupüha!)

Vana-aastaõhtu (31. detsember)

Kas teadsid? Vana-aastaõhtu on ainus tähtpäev, mil soomlased võivad lasta ilutulestikku, ilma et peaksid selleks eraldi luba taotlema.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Loe meie blogi

Toimetaja blogi kirjutavad meie pühendunud tõlkijad, sõnavõlurid ja toimetajad

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.