Vene pühad 2023

Venäjän juhlapäivät 2023

Allpool on toodud Vene pühad ja vabad päevad 2023. aastal ning sobivad venekeelsed soovid iga püha puhul. Riigipühad on tähistatud punasega ning muud tähtpäevad mustaga.

Uusaastapühad (1.–8. jaanuar)

Kas teadsid? Venemaal on uusaastapidustused märksa olulisemal kohal kui jõulud – nii näiteks nimetatakse jõulupuud hoopis uusaastapuuks (vene keeles Новогодняя ёлка). Just uusaasta on see aeg, mil lastele toovad kingitusi külmataat ja lumehelbeke (vene keeles Дед Мороз ja Снегурочка).

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head uut aastat!)

Õigeusu jõulupüha (7. jaanuar)

Kas teadsid? Kui kasutusele võeti Gregoriuse kalender, nihkus Jeesus Kristuse sünnipäev detsembrikuust jaanuarisse. Näiteks lääneriikides tähistatakse jõule siiani Juliuse kalendri järgi ehk 25. detsembril, ent Venemaal tähistatakse püha hoopis 7. jaanuaril.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Häid jõule!)

Õigeusu uusaasta (14. jaanuar)

Kas teadsid? Venemaal eristatakse kahte tüüpi uusaastapühasid – n-ö vana ja uut. „Vana“ uusaasta seostub õigeusutraditsioonidega ning seda tähistatakse (küll aga tagasihoidlikumal moel) 14. jaanuaril. Tsaar Peeter I käsul tekitati aga „uus“ uusaastapüha, mida tähistatakse (oluliselt suuremalt) 1. jaanuaril.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head uut aastat!)

Valentinipäev (14. veebruar)

Kas teadsid? Nimede Valentin (Валентин) ja Valentina (Валентина) populaarsus oli suur just 1940. ja 1950. aastatel. Näiteks 1940. aastal said 1358 tüdrukut nime Valentina ja 468 poissi nime Valentin. Ent peale seda on nende nimede kasutuselevõtt oluliselt harvenenud ja tänapäeval peetakse neid pigem haruldaseks.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head püha Valentini päeva!)

Isamaa kaitsja päev (23.–24. veebruar)

Kas teadsid? Suursuguste paraadidega tähistatakse Punaarmee loomist 1918. aastal. Peale Venemaa peetakse tähtpäeva ka Valgevenes, Kasahstanis, Kõrgõzstanis, Tadžikistanis ja Türkmenistanis.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head isamaa kaitsja päeva!)

Naistepäev (8. märts)

Kas teadsid? Naistepäeva tähistamine on Venemaal aukohal ning sel päeval tehakse naistele rohkelt kingitusi, sageli maiustuste ja lillede näol. Kõige populaarsem lill, mida sel päeval naistele kingitakse, on aga kevadekuulutaja tulp.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head kaheksandat märtsi!)

(Õnnitlused rahvusvahelise naistepäeva puhul!)

Õigeusu lihavõtted (16. aprill)

Kas teadsid? Lihavõtetel on tugev seos punase värviga, mis sümboliseerib Kristuse kannatusi. Sageli värvitakse punaseks lihavõttemunad, punast värvi rüüd kannab ka õigeusu preester. Punasel on tähtis koht ka vene keeles – sõna красный (’punane’) kasutati  tihti tähenduses ’ilus’.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Rõõmsaid lihavõttepühi!)

Maipüha (1. mai)

Kas teadsid? Maipühast sai Venemaal riigipüha pärast 1917. aastal toimunud veebruarirevolutsiooni. Kui esialgu tähistati seda tööliste solidaarsuspühana, siis 1992. aastast sai sellest nii töölis- kui kevadpüha.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head esimest maid!)

Võidupüha (9. mai)

Kas teadsid? Võidupüha tähistamine sai Venemaal alguse 1945. aastal. Sel päeval toimub arvukalt sõjaväeparaade, koolides annavad külalistunde sõjaveteranid ning inimesed jätavad mälestusmärkide juurde lilli – sageli punaseid nelke. Nelke seostatakse võiduga, kuna tegemist on kauapüsivate lilledega.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head võidupüha!)

Vene keele päev (6. juuni)

Kas teadsid? UNESCO algatusel kuulutati 6. juuni rahvusvaheliseks vene keele päevaks 2010. aastal. Kuupäevavalik polnud juhuslik – nimelt samal päeval sündis ka kuulus vene luuletaja ja näitekirjanik Aleksandr Puškin.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

Venemaa päev (12. juuni)

Kas teadsid? 12. juunil on mitu sümboolset tähendust. Sel päeval 1990. aastal võeti vastu suveräänsusdeklaratsioon, millega kuulutati välja riigi uus nimi – Venemaa Föderatsioon. Aasta hiljem toimusid samal päeval Venemaa esimesed presidendivalimised, mille võitis Boriss Jeltsin. Just tema ettepanekul kuulutati 12. juuni riiklikult oluliseks pühaks.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head Venemaa päeva!)

Rahvusliku ühtsuse päev (4. november)

Kas teadsid? Tähtpäeva juured ulatuvad 1649. aastasse, mil esimest korda püüti sellest teha riigipüha. 1917. aasta sündmuste järel rahvusliku ühtsuse päeva tähistamine peatati (üheskoos mitme teise tähtpäeva tähistamisega) ning alles 2004. aastal kuulutas riigiduuma selle taas riiklikus pühaks.

Mida soovida tähtpäeva puhul?

(Head rahvusliku ühtsuse päeva!)

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.