Kasutusjuhendi tõlkimine ja koostamine

Kasutusjuhend (ka manuaal) on tehniline dokument, mis aitab toote või tarkvara kasutajat selle paigaldamisel või kasutamisel.

 

kasutusjuhendi tõlkimine

Kasutusjuhendi koostamine

Kasutusjuhendi koostab tavaliselt tehniline kirjutaja. Kasutusjuhend peab sisaldama tarbijale vajalikku teavet kauba õigeks, sihipäraseks ja säästlikuks kasutamiseks ning kauba õigeks kokkupanemiseks, paigaldamiseks, ühendamiseks, hooldamiseks või säilitamiseks, ja vajaduse korral ka hävitamiseks.

Mida teha, kui tootel puudub eestikeelne kasutusjuhend?

Võõrkeelse kasutusjuhendi tõlkimine on tootja kohustus. Kasutusjuhend peab olema tõlgitud eesti keelde vähemalt nimetatud ulatuses ja olema üheselt arusaadav. Kui tootja pole lisanud kaubale eestikeelset kasutusjuhendit, peab selle tagama toote müüja.

Kasutusjuhendi tõlkimise õiguslikud alused

Tarbijakaitseseaduse kohaselt peab tootja tehniliselt keerukale, ohtlikke aineid sisaldavale või kasutamisel erioskust nõudvale kaubale lisama kasutusjuhendi. Sellised tooted on näiteks kodumasinad (nt nõudepesumasinad, pliidid), telefonid, arvutid, mööbel jne. Tarbija peaks saama nii eestikeelse kui ka originaaljuhendi.

Müügil olevate toodete kasutusjuhendid on Tarbijakaitseameti tähelepanu all. Kui tootel puudub eestikeelne kasutusjuhend, on tarbijal õigus seda nõuda. Kui tarbija seda ei saa, on tal õigus kaup tagastada ja raha tagasi küsida.

Olulised punktid kasutusjuhendi koostamisel või tõlkimisel

Konkreetsus

Andke teada oma ootustest: kui kiiresti teil tõlget vaja on ja kas te soovite ka kujundust. Samuti leppige kokku tõlke hind. Kõige täpsemini saate tõlke eelarvestada, kasutades lähtetekstipõhist arvestust.

Koostöö

Tehke tõlkijaga koostööd ja andke tagasisidet. Määrake selleks oma ettevõttes kontaktisik, kes tunneb valdkonna terminoloogiat. Samuti võite tõlkijale näiteks saata eelmised tõlked ja kasutusjuhendid, millega te rahule olete jäänud.

Ühtne terminoloogia

Kasutusjuhendites on väga oluline kasutada ühtset terminoloogiat. Hea oleks ka, kui teie ettevõttel on oma terminibaas. Kui veel ei ole, võiksite kaaluda selle koostamist või paluda, et tõlkebüroo selle koostaks.

Tõlketarkvara

Professionaalsed tõlkebürood kasutavad kasutusjuhendite tõlkimisel tõlketarkvara. Tõlketarkvara ei ole masintõlge (nt Google Translate), vaid tõlkija abiline. See teeb kasutusjuhendite kordustellimise tasuvamaks, kuna vanad tõlked salvestatakse tõlkemällu.

Kohandamine

Mõelge, kas teksti on vaja sihtrühmale kohandada – näiteks, kas miilid tuleks teisendada kilomeetriteks ja dollarid eurodeks. Võib-olla on kasutusjuhendis teksti, mida ei olegi vaja tõlkida?

Kvaliteet

Kasutusjuhendi tõlkimine eri keeltesse aitab ettevõttel oma tooteid paremini turustada ja müüa. Seega on mõttekas investeerida kvaliteeti. Ideaalne oleks koostööd teha tõlkijatega, kes on teie soovitud valdkonna spetsialistid ja ka oma töös kogenud. Kasutusjuhendi tõlke peaks kindlasti üle vaatama toimetaja.

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.

  Aitame sul välisturule siseneda

  Tõlgime tekstid ja koostame võõrkeelsed infomaterjalid välisturule sisenemiseks.

  Usalda oma tõlge meie kätesse. Tõlgime kiiresti ja täpselt.

  Mõned Toimetaja tõlkebüroo kliendid

  Baltika tallinn
  Bolt tallinn
  CGI_Tallinn
  Eesti_Energia_tallinn
  Töötukassa valge
  elektrilevi Tallinn
  maakohus
  KPMG tallinnas
  Maxima tallinn
  merko Tallinnas
  Regionaalhaigla_logo_Põhja-Eesti
  Tallinna tehnikaülikool
  nordecon tallinnas
  rahva raamat tallinnas
  tradehouse tallinnas
  Uusmaa kinnisvara tallinnas
  varrak tallinnas

  SAADA MEILE PÄRING!

  Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.