Blogimine turundusplaani osana: põhjalik juhend

Blogimine ettevõtte äriedu nimel ei ole ammu enam pelgalt noorte ja edumeelsete müügiinimeste pärusmaa ega ka ainuomane alustavatele ettevõtetele. Ka pika ajalooga firma võib ajaga kaasas käia ja hakata blogipostitusi avaldama. Parem on algust teha nüüd kui mitte kunagi.

blogimine

Mida annab firmale blogi?

Blogi on üks levinumaid sisuturunduse tööriistu, mis aitab ettevõttel oma nägu kujundada ja luua endale eksperdi maine. Asjaliku sisuga postitused näitavad, et ettevõttes töötavad spetsialistid, kes tunnevad oma ala põhjalikult, oskavad seda mitme kandi pealt analüüsida ning anda tarvilikku nõu. See kõik muudab ettevõtte klientide silmis usaldusväärsemaks.

Samuti aitab blogimine ettevõttel:

  • eristuda ja silma paista;
  • muuta koduleht otsingumootoritele nähtavaks. See eeldab originaalseid ja mahukaid tekste, tabavalt sõnastatud blogipostituste pealkirju ja hoolikalt valitud märksõnu;
  • suurendada kodulehe külastatavust. Nii külastajate hulk kui ka postituste lugemiste arv on mõõdetavad. Kodulehe ja blogi külastatavust kasvatab seegi, kui jagada postitust sotsiaalmeedias ning lisada ristviited varasematesse postitustesse;
  • ollaarvamusliider. Teadmiste, hinnangute ja nõuannete jagamine blogis ei meelita ligi ainult uusi kliente, vaid ka ajakirjanikke, kes otsivad artiklite jaoks allikaid;
  • võita uusi kliente ja mitmekesistada klientuuri.

Enne blogiga alustamist vastake (soovitatavalt kirjalikult) viiele küsimusele.

  • Mis on minu äriblogi eesmärk?
  • Kes on blogi lugejaskond?
  • Kas oskan ise mõtted üles tähendada või tellin blogipostitused asjatundjalt?
  • Millest blogis kirjutada?
  • Kui tihti peaksin midagi uut postitama?

Kui küsimustele on vastused antud, siis on teil olemas ka blogi strateegia, millest on veebipäeviku pidamisel hea joonduda.

Tuleb nentida, et blogilugude avaldamine ei sobi päris igale ettevõttele. Seda sisuturunduslikku tööriista polegi kõigile tarvis.

Kui kahtlete, kas teie firmal oleks blogist kasu ja kas teil on, mida avalikkusega jagada, tuleks küsida hinnangut mõnelt turundusloogikaid ja -metoodikaid tundvalt spetsialistilt. Kõrvaltvaataja pilk kulub marjaks ära.

Kellele kirjutada?

Eelkõige oma senistele ja tulevastele klientidele.

Oma kliendi tundmine ning tema huvide ja vajaduste teadmine on ajapäeviku pidamisel eriti oluline. Lugejast oleneb nii postituste sisu kui ka kirjutamisstiil.

Ei ole ühte ja õiget, kõigile ühtviisi sobivat universaalset jutustamislaadi. Äriklientidele sobib üks suhtlemisstiil, eraisikutele teine.

Et jutt sihtrühma kõnetaks, tasub ennast lugeja rolli kujutleda.

blogi lugejad

Enne blogimisega alustamist tuleb kindlaks teha, kes on tüüpiline klient

Näiteks müüte spetsiifilisi köögitarbeid. Kes on tüüpiline klient? Kokandushuvilised pereinimesed, toidublogijad, elukutselised kokad, toitlustusettevõtted, suurköögid, peoteenindusfirmad ja kutsekoolid.

Neil on üks ühine joon: huvi söögitegemise vastu. Seetõttu ei pea toiduvalmistamise algtõdesid neile enam selgitama.

Samas on nende ootused ja taust küllaltki erinevad.

Omal käel toimetav kodukokk eelistab ilmselt isiklikumat lähenemist, suure toitlustusettevõtte juhile sobib ka erialane sõnavara.

Sõltumata stiilist tuleks inimestega rääkida inimeste keeles.

Reserveeritum kirjutamismaneer ei tähenda tingimata võõrsõnu ning vähe tuntud erialatermineid, vaid pigem vaoshoitumat ja praktilisemat sõnakasutust.

Spetsiifilisi mõisteid tuleks blogipostitustes kasutada ainult koos seletusega. Veel parem oleks asendada keerulised sõnad selgematega.

Kas teha ise või tellida?

Kirjutamist on mõistlik alustada teemaga seonduvate märksõnade kirjapanekust. Nende abil on hõlpsam teksti kirjutada.

Esimene kord on raskem, kuid edaspidi läheb lihtsamaks. Mida rohkem on kogemusi, seda vilunumalt kirjatöö edeneb.

Kui aga oma sulg kõige ladusamalt ei jookse, on otstarbekam, kui teksti paneb kirja keegi, kes seda paremini oskab.

Võib ka nii, et ettevõtte tähendab oma ideed üles, aga sisuloome asjatundja koostab nende põhjal blogipostituse. Postituse peaks üle vaatama keeletoimetaja või korrektor.

Samuti oleks viisakas loo juurde lisada autor koos näopildiga. Autori nimi on vajalik siis, kui postituse on loonud ettevõtte töötaja.

Postitust rikastavad fotod koos pildiallkirjadega, näited, võrdlustabelid, infograafika, loendid, väljavõtted, tsitaadid ja vahepealkirjad.

Kuna blogi loetakse arvutist, telefonist või tahvelarvutist, siis ei tohiks teksti maht ületada kolme A4 lehekülge. Kui tekst on pikem, peab see olema hästi liigendatud.

Millest kirjutada?

Vaadake näiteks Google Analyticsist, milliste märksõnafraasidega satutakse teie firma kodulehele.

Milliseid teie ettevõtte tegevusalaga seotud müüte või eelarvamusi tuleks ümber lükata? Mida kliendid teie käest uurivad? Mis neile muret teeb? Mis jääb tihtilugu arusaamatuks? Mida tuleb alatasa selgitada?

Sisestage otsingumootorisse kuidas-tüüpi küsimusi. Google näitab, millistele probleemidele otsivad inimesed enim vastuseid.

blogi-teemad

Kirjutistele vahelduseks võiks teha videolugusid, tootevõrdlusi ja -hindamisi ning analüüse.

Ajakirjanikel on kombeks öelda, et kõik, mis on huvitav, ei pruugi olla oluline ja iga oluline asi ei ole alati huvitav.

Suitsuandur on kahtlemata tähtis, kuid sellest rääkimine suhteliselt igav. Kõmu-uudised on huvitavad, aga need ei ole meile olulised.

Blogimisel tuleb meeles hoida, et jagatav informatsioon peab olema

  • kasulik;
  • uus;
  • huvitav;
  • lahedalt ja ladusalt sõnastatud;
  • kutsuvalt pealkirjastatud.

Hea blogipostitus vastab neist kriteeriumidest vähemalt kahele.

Kas blogipostitus on ettevõtte reklaam?

Kaudselt jah, aga postitus on tavalisest „osta mind ära“ üleskutsest sisukam. See on kaasahaarav lugu või video, mille keskmes ei ole müügitegevus. Blogi ei ole ka tootekataloog. Teenuste ja toodete kirjeldustele on kodulehel mõni muu alajaotus.

Toome näite.

Olete naine ja sirvite ajakirja. Ajakirjas on kõrvuti kortse vähendava näokreemi reklaam ja artikkel, kus neli naist katsetavad kortse vähendavaid näokreeme.

Naised räägivad avameelselt, kuidas kreemid nende nahale mõjusid. Mõni kreem saab rohkem punkte, mõni vähem. Kõige vähem punkte saab kreem, mille reklaam on artikli kõrval. Esikohale tuleb teise tootja kreem. Kumma põhjal te kreemi valiksite – reklaami või artikli?

Toome veel ühe näite.

Müüte murutraktoreid ja -niidukeid. Millised lood teie ettevõtte blogisse sobiksid?

Väike valik on siin.

  • Milline muru sobib varjulisse aeda?
  • Kui tihti muru niita?
  • Ära viska muruniidukit ära! Viis nutikat viisi, kuidas seda aias ära kasutada
  • Eksperdid soovitavad: need aiahooldusnipid hoiavad muru umbrohuvabana
  • Milline sõnnik sobib aiamuru väetamiseks ja mis aitab sambla vastu?
  • Kevad koputab aknale! Kas Sinu murutraktor on tööks valmis?
  • Seitse tüüpilist viga, mida muruniiduki hooldamisel tehakse
  • Suur lõiketerade võrdluskatse: milline tera lõikab kõige paremini?
  • Murutraktorite kolm parimat: need traktorid suudavad isegi rabas niita

Blogimine on hea ka ettevõtte maine kujundamiseks

Kui lugeja teilt nüüd veel midagi ei osta, ei maksa meelt heita. Võib-olla ei vaja ta praegu uut muruniidukit ja loeb blogi hoopis seepärast, et saada tarvilikke aiahooldusnippe. Kui tal aga tekib vajadus uue niiduki järele, siis teie ettevõtte blogi lugeja ja jälgijana peab ta teid usaldusväärseks asjatundjaks ning tõenäoliselt eelistab niiduki just teilt osta.

blogi strateegia

Millest kirjutada siis, kui ei ole midagi uut öelda?

  • Tasub jälgida, mida konkurendid teevad. Kopeerida neid ei tasu, kuid võib võtta eeskuju ja teha ise paremini.
  • Vaadake, mis on päevakohane meedias või teie ettevõtte tegevusvaldkonnas.
  • Millest kirjutavad välismaa kolleegid oma blogides?
  • Uudiseid saab ka alati ise tekitada. Võib-olla käite messidel, kuulute mõnda erialaliitu, kutseühingusse või klastrisse? Kas kohtute aeg-ajalt konkurentide ja kolleegidega teistest asutustest ning peate seminare, töötube või koolitusi? Kõigest sellest võib kirjutada ka veebipäevikus.
  • Küsige ringkirjas või kodulehe vahendusel oma klientidelt, mis teemad neid huvitavad ja mille kohta nad rohkem teada tahaksid saada.
  • Külastage foorumeid.
  • Tehke kolleegidega ajurünnak. Las igaüks pakub välja viis teemat, millest blogida.
  • Vaadake üle oma varasemad postitused. Ehk annab mõnda neist uuendada, sest vahepeal on tulnud juurde uut informatsiooni?
  • Kui pingutustest hoolimata ühtegi ideed pähe ei turgata, siis on targem jätta postitus tegemata. Pastakast välja imetud lugu mõjub halvasti ega lähe lugejale korda.

Kui tihti postitada?

Paljude suure hurraaga alustanud blogijate hoog raugeb mõne aja pärast. Miks? Lugejahuvi hoidmine nõuab, et uusi postitusi tehtaks regulaarselt ja järjepidevalt. Kindel intervall on vajalik, et blogi jälgivatel inimestel oleks põhjust selle juurde ikka ja jälle tagasi pöörduda.

Mõelge, kas üks-kaks korda nädalas oleks teile jõukohane midagi avaldada? Mida rohkem värsket materjali, seda enam on põhjust blogi külastada. Kvaliteet aga ei tohi kvantiteedile alla jääda.

Blogimine on regulaarne tegevus

blogipostituste tellimine

Blogimine viib eesmärgini ehk kodulehe külastatavuse suurenemise, eksperdi maine tekkimise ja klientide võitmiseni ainult siis, kui sisu toodetakse pikka aega ja pidevalt.

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.

    Aitame sul välisturule siseneda

    Tõlgime tekstid ja koostame võõrkeelsed infomaterjalid välisturule sisenemiseks.

    Usalda oma tõlge meie kätesse. Tõlgime kiiresti ja täpselt.

    Mõned Toimetaja tõlkebüroo kliendid

    Baltika tallinn
    Bolt tallinn
    CGI_Tallinn
    Eesti_Energia_tallinn
    Töötukassa valge
    elektrilevi Tallinn
    maakohus
    KPMG tallinnas
    Maxima tallinn
    merko Tallinnas
    Regionaalhaigla_logo_Põhja-Eesti
    Tallinna tehnikaülikool
    nordecon tallinnas
    rahva raamat tallinnas
    tradehouse tallinnas
    Uusmaa kinnisvara tallinnas
    varrak tallinnas

    SAADA MEILE PÄRING!

    Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.