fbpx
Keelesuunad
Menüü

Vene pühad 2022

vene pühad

Vene pühad ja vabad päevad 2022. aastal ning sobivad venekeelsed soovid iga püha puhul.

Venemaa on meile geograafiliselt väga lähedal, kuid siiski on eesti ja vene traditsioonides nii mõnedki suured erinevused. Kahe Venemaal kasutusel oleva kalendri tõttu tähistatakse mõnda püha teisel kuupäeval kui läänemaailmas või lausa topelt. Kuna õigeusklikke on ligi 80% Venemaa rahvastikust, peetakse paljusid pühi just õigeusu kommete kohaselt.

Ehkki Venemaa elab juba 1918. aastast Gregoriuse kalendri järgi nagu läänemaailmgi, tähistatakse õigeusu pühi siiski vana ehk Juliuse kalendri järgi. Nii on vene õigeusu jõulud vana kalendri järgi küll 25. detsembril, kuid mujal Euroopas on sel ajal juba 7. jaanuar. Õigeusu jõulupühad on venelastele peamiselt religioosse tähendusega ning õigeusklikel on tavaks enne jõule 40 päeva paastuda. Suur rõhk on kirikus käimisel, eelkõige öisel missal, ning kingikotiga jõuluvana sel ajal ustele ei koputa.

Teine tähtis püha on aastavahetus. Koljada nime all tähistasid seda juba venelaste paganatest esivanemad, märkimaks pööripäeva – valguse võitu pimeduse üle. Toona kestsid pidustused 12 päeva, rituaale viis läbi 12 preestrit ning tulevikku ennustati 12 viljavihu ja 12 kaevust võetud vee abil.

Tänapäeval peavad venelased aastavahetust kaks korda: nii vana kui ka uue kalendri järgi (läänemaailma mõistes vastavalt 14. ja 1. jaanuaril). Kuna uus kalender võeti kasutusele juba üle 100 aasta tagasi, hakkab vana traditsioon tasapisi hääbuma ning põhiliselt tähistatakse aastavahetust eurooplastega samal ajal. Lapsi rõõmustab siis kingitustega näärivana ning täiskasvanud korgivad lahti Sovetskoje vahuveini ja valmistavad kartulisalatit, mida seal kuulsa Belgia koka järgi Olivier’ salatiks kutsutakse.

Tänu kalendrite erinevusele saavad venelased oma pühadehooaja õige pikaks venitada: läänemaailma jõuludest 25. detsembril kuni vana kalendri uue aastani 14. jaanuaril. Ehkki viimast enam nii suurelt ei tähistata, näidatakse sel ajal telerist siiski jõulu- ja näärifilme.

Just nagu Eestis, on Venemaal lihavõtted liikuv püha. See langeb alati esimesele pühapäevale pärast kirikliku aasta esimest täiskuud. Ka lihavõtetele eelneb 40 päeva paastumist. Nagu jõule tähistatakse Venemaal lihavõtteid Juliuse kalendri järgi. Ehkki õigeusu traditsioonides on lihavõtted väga tähtsal kohal, ei ole see Venemaal riigipüha ning enamik asutustest järgib tavapäraseid lahtiolekuaegu.

Õigeusu pühade kõrval on olulised ilmalikud tähtpäevad, näiteks naistepäev, maipüha ja võidupüha, mis kõik on ka riigipüha staatuses. Kuna naistepäev on Venemaal vaba päev, tähistatakse seda töö juures päev varem: kõigile naistöötajatele tuuakse lilli ning lõunapausi ajal on tavaks lauale panna ka kook ja klaasike vahuveini.

Riigipüha langemisel nädalavahetusele tehakse vabaks üks eelneva või järgneva töönädala päev. Kui juhtub, et riigipüha ja nädalavahetuse vahele jääb vaid üks päev, on ka see tavaliselt vaba.

Altpoolt leiad Venemaa 2022. aasta pühad ja venekeelsed soovid, mida nende pühade ajal üksteisele öeldakse. Riigipühad on märgitud punasega ning muud olulised tähtpäevad mustaga.

 

01.01.2022–09.02.2022 – uusaastapühad

C Новым годом! [s novõm godom] – Head uut aastat!

 

07.01.2022 – õigeusu jõulupüha

С Рождеством! [s raždestvom] – Häid jõule!

 

14.01.2022 – õigeusu uusaasta

C Новым годом! [s novõm godom] – Head uut aastat!

 

14.02.2022 – valentinipäev

C днём Святого Валентина! [s dnjom svjatovo valentina] – Head püha Valentini päeva!

 

23.02.2022 – isamaa kaitsja päev

С Днём защитника Отечества! [s dnjom zaštšitnika otetšestva] – Head isamaa kaitsja päeva!

 

08.03.2022 – naistepäev

C Восьмым марта! [s vosmõm marta] – Head kaheksandat märtsi!

Поздравляю с Международным женским днём! [pozdravljaju s meždunarodnõm ženskim dnjom] – Õnnitlused rahvusvahelise naistepäeva puhul!

 

24.04.2022 – õigeusu lihavõtted

Счастливой Пасхи! [stšastlivoi pashi] – Rõõmsaid lihavõttepühi!

Христос воскрес! [hristos voskres] – Kristus on tõusnud! –, millele vastatakse Воистину воскрес! [voistinu voskres] – Tõesti on tõusnud!

 

01.05.2022 – maipüha

C Первым мая! [s pervõm maja] – Head esimest maid!

 

09.05.2022 – võidupüha

C Днём Победы! [s dnjom pobedõ] – Head võidupüha!

 

12.06.2022 – Venemaa päev

C Днём Pоссии! [s dnjom rossii] – Head Venemaa päeva!

 

04.11.2022 – rahvusliku ühtsuse päev

C Днём народного единства! [s dnjom narodnovo jedinstva] – Head rahvusliku ühtsuse päeva!

Aitame sul välisturule siseneda

Tõlgime tekstid ja koostame võõrkeelsed infomaterjalid välisturule sisenemiseks.

Head tõlked viivad sinu äri uuele tasemele

Tutvu klientide tagasisidega

Otsisime tõlkebürood, et enda e-pood soome keelde tõlkida ja sõelal oli päris mitu valikut. Valisime lõpuks Toimetaja tõlkebüroo ja võin öelda, et oleme siiani selle otsusega äärmiselt rahule jäänud. E-poe tõlge oli küllaltki mahukas, seega leidsime iga natukese aja tagant siit-sealt tekstijuppe, mida olime unustanud tõlkesse saata. Tänu Toimetaja tõlkebüroo vastutulelikkusele saime aga alati töö väga kiirelt tehtud ning kogu e-poe tõlkeprotsess sujus kiiremini, kui olime algselt osanud oodata...

Punktid.ee

Korraldame suurüritust Tallinn Truck Show ning selle raames tellisime Toimetajalt pressiteate koostamise, pressiteate toimetamise ja pressiteate levitamise teenuse ning mõned tõlked. Jäime absoluutselt Toimetaja tõlkebüroo professionaalse suhtumise, kiiruse ja töö efektiivsusega rahule. Meie pressiteadet kajastati tänu Toimetaja heale tööle põhimõtteliselt kõigis eesti- ja venekeelsetes meediaportaalides. Soovitame 100%!

Forest Steel

Täname teid väga koostöö eest! Siiani on kõik tõlketööd tehtud professionaalselt, tõlkijad on pädevad ning tõlgitud tekstid, mis on tehnilised ja rasked, on mõistetavad ja korrektsed. Tõlkijad töötavad kiiresti ja peavad tähtaegadest kinni, mis on meile väga oluline. Klienditeenindus on professionaalne ja usaldusväärne. Ka hinnad on konkurentsivõimelised. Oleme teenusega väga rahul ja loodame seda meeldivat koostööd jätkata.

Icopal

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.