Copywriting’u stiili valimine – 12 arhetüüpi

Mis on parim slogan? Kas blogipostitus peaks olema naljakas? Milline sisuloome stiil sobib ettevõttele kõige paremini? Kas jagada Facebookis lustakaid meeme või tõsiseid teadusuudiseid? Strateegilise sisuloomega alustades võivad isegi kogenud turundajad nendele küsimustele vastuseid otsides pikalt mõtlema jääda. Vastustele aitab lähemale jõuda brändi väärtuste väljaselgitamine.

copywriting

Mis on bränd?

Bränd on iseloomulik kuvand, mis väljendab ettevõtte põhiväärtuseid ning peegeldab klientide soove ja ootuseid. Bränd seisab tegelikult iga ettevõtmise taga, olgu see siis otseselt sõnastatud või mitte. Suurkorporatsioonidel, rahvusvahelistel ettevõtetel ja turuliidritel on tugevad brändid, mille tuntus püsib klientide armastusel (ja rahal). Kuid enne kuulsuse saavutamist küsisid tuntud brändiloojad vastsündinud brändi nime, logo, tunnuslause, visuaalse identiteedi, kommunikatsioonistiili, reklaaminägude ja värvide kohta neidsamu küsimusi. Ja kõige edukamaks osutusid brändid, mille brändikuvad kujundati algusest peale õigesti.

Arhetüüpide meetod brändi väärtuste määratlemiseks

Lihtne viis inspiratsiooni leida või meeskond brändi olemuse arutelusse kaasata on arhetüüpide meetodi kasutamine. Arhetüübid võttis esimesena kasutusele psühholoog Carl Gustav Jung ning kultuuriteoreetikud, kunstikriitikud, kirjandusuurijad, reklaamisemiootikud, sotsiaalteadlased ja turundusgurud on sellest ajast peale ikka ja jälle arhetüüpide juurde tagasi pöördunud.

Mis on arhetüüp?

Arhetüüp on universaalne kontseptsioon või tegelaskuju, mis väljendab peamisi inimeste alateadvusesse juurdunud ideid maailma toimimise kohta. Arhetüüpsed kujundid on äratuntavad kunstis, kirjanduses, filmides, disainis, telesaadetes ja tegelikult igasuguses loomingus. Samuti saab arhetüüpe eristada inimestes endis: need väljenduvad inimsuhetes ja psühholoogilistes tüüpides. Arhetüübid aitavad inimestel luua ja mõista kõike kultuurilist, olles mõnes mõttes inimeseks olemise emotsionaalne ja intellektuaalne manifesteering. Laiemalt jaotuvad arhetüübid nelja rühma: traditsioonilise, innovaatilise, individualistliku ja kollektivistliku iseloomuga arhetüübid.

1. TRADITSIOONILISED BRÄNDID

Traditsiooniliste brändide, mis on erinevates käsitlustes kirjeldatud ka korda väärtustavate ja kontrolli hoidvate brändidena, märksõnad on kindel struktuur, mugavus, stabiilsus ja toimivate protsesside juures püsimine. Traditsioonilised brändid hindavad minevikupärandit, ajatuid väärtusi ja olemasoleva alalhoidmist. Sellesse rühma kuuluvad hoolitseja, valitseja ja looja arhetüübid.

Traditsioonilise copywriting’u stiiliga brändid rõhuvad oma reklaamtekstides looduslikule päritolule, loomulikkusele ja inimlikule soojusele. Tootepildid on tihti tehtud looduse keskel või kodusel taustal. Brändi väärtustega seoses räägitakse põlvest põlve pärandatud lugusid, reklaamitakse vanaema retsepte või saja aasta vanust salajast komponenti. Traditsiooniliste brändide kliendid hindavad kindlustunnet, stabiilsust, kvaliteeti ja usaldusväärsust. Traditsioonilisi brände eelistavad loomult pigem konservatiivsed inimesed ja kui kord õnnestub nad enda poole võita, saavad nendest lojaalsed kliendid.

1.1 HOOLITSEJA ARHETÜÜP

Hoolitseja arhetüüp on kaitsev ja kaastundlik. Seda väljendava brändi sõnum ütleb, et bränd teeb kliendile head. Hoolitseja arhetüübi brändi kliendid soovivad olla kaitstud, toetatud ja oma hea ostuotsuse eest tunnustatud. Agressiivne copywriting’u stiil ei sobi hoolitsusele viitavale brändile, kuid emotsioonidel põhinevad sõnumid töötavad suurepäraselt.

Mamma copywriting

Mamma kodulehelt võib lugeda, et Mamma missioon on muuta inimeste elu mugavamaks, pakkudes neile puhtast toorainest südamega valmistatud toitu. Mamma mugavustoitudest väljendub hoolitseja arhetüüp enim just Mamma suppides, näiteks kanasupis, mida soovitatakse ka külmetushaiguste korral. Samuti on Mamma suppide tootefotod sellised, nagu hoolitsev vanaema oleks just laua katnud.

traditsiooniline copywriting

Alma copywriting

Teine näide hoolitseja arhetüübi copywriting’u kohta on Alma piim, mille sõnum lausa pakatab hoolitsusest: „Alma puhtast piimast kodumaised tooted on valmistatud tõelise armastusega. Lehmad, kellelt pärineb Alma piim, naudivad hoolitsust, ning Alma töötajad, kes piima tervislikeks toodeteks muudavad, teevad oma tööd suure pühendumusega, soovides Sulle pakkuda maitseelamusi, mis muudavad päeva eriliseks. Puhas piim, puhtad mõtted, täisväärtuslikuks eluks.“

Saku Läte copywriting

Saku Läte slogan „Joogivesi, mis hoolib“, brändi väärtused ja turundustegevused väljendavad samuti hoolitseja arhetüüpi. Saku Läte toetab kohviubade müügiga Eesti Vähiliitu. Heategevusprogrammide ellukutsumine ja hariduslikes algatustes osalemine on hoolitseja arhetüübi brändide seas levinud turundusmeetod.

1.2 VALITSEJA ARHETÜÜP

Valitseja arhetüüpi kannustab võimuiha ja soov olukorda kontrollida. Hea valitseja on enesekindel, vastutustundlik ja õiglane, kuid halb valitseja on jäik, kontrolliv ja end õigustav. Valitseja arhetüübi brändide kliendid on loomult domineerivad ja ei talu patroneerivat ega nämmutavat copywriting’u stiili. Sellistele brändidele sobib copywriting, mis tugevdab kliendi võimu- ja stabiilsustunnet. Valitseja arhetüübi brändi copywriting’u stiil on tihtilugu autoriteetne, viidates, et tegemist on turuliidriga. Brändikuvand on tugev, soliidne ja sageli väga maskuliinne.

Elisa copywriting

Elisa Eesti on kujundanud brändi nii klientide kui ka töötajate jaoks. Mõlemas on äratuntav valitseja arhetüüp. Kliendikommunikatsioonis toob Elisa välja väärtused, valdkonnad, milles ta on turuliider, ja kasvuambitsioonid. Elisa kui tööandja bränd väljendab samuti valitseja arhetüüpi, tugevdades töötajate võimu- ja vastutustunnet: „Siin saab Sinu silmade sära ja Sinu isiklik energia vabalt möllata. Elisa on Eesti mõttes küll suur organisatsioon ja meil on kindlad töö- ja ametikohad ning kindlad eesmärgid, aga meil töötad Sa nii, kuidas ise planeerid ja Sulle sobib. Sina ise otsustad ja juhid, millised on Su päevad Elisas.“

Uus Maa copywriting

Ka Uus Maa kinnisvarabüroo esindab valitseja arhetüüpi, nimetades oma töötajaid võitjateks, end turuliidriks ja pakkudes Eesti erinevatesse piirkondadesse frantsiisilepinguid. Valitseja arhetüübi brändi kommunikatsioonile viitavad ka ettevõtte slogan „25 aastat usaldust“, kirjeldus ja tunnusvärvide valik.

1.3 LOOJA ARHETÜÜP

Looja arhetüübi brände kannustab soov luua originaalseid, silmapaistvaid ja kauakestvaid tooteid. Niisuguste brändide kliendid püüavad reklaami vältida, kuid neid puudutab eksperimentaalne, piiridel mängiv ja uudne reklaamikeel. Looja arhetüübi brändi klientidele on raske muljet avaldada, kuid kui see õnnestub, võidetakse andunud ja äärmiselt lojaalse toetajaskonna poolehoid. Selline bränd lubab kliendis tema loomingulisuse valla päästa.

Big Green Egg copywriting

Big Green Eggi grilli copywriting rõhutab traditsioonilist ja ühtib looja arhetüübiga: „Vana tarkus, uued tehnoloogiad. Tunne oma Big Green Egg’ist rõõmu ja ava oma maailm kulinaaria võimalustele. Päästa oma loovus valla. Kuid mis kõige tähtsam – lase elul hea maitsta.“

 

Ka WOOLISH esindab looja arhetüübi copywriting’u stiili

Looja arhetüüpi kasutava brändi kodumaine näide on Woolish: „WOOLISHi disainerid ja tootearendajad on pereettevõtte kolmanda ja neljanda põlvkonna esindajad, kes lähtuvad oma loomingus detailidest, originaalsusest ja soovist pakkuda seda õiget WOOLISH-elamust. /…/ Kõik on puhas ja lihtne – mustrid, materjalid ja tooted ise on kordumatud, kuid põhjamaiselt funktsionaalsed. WOOLISH pakub kordumatut elamust lihtsatest ja praktilistest, samas nii erilistest asjadest.“

Big Green Egg

Looja arhetüübi copywriting

2. INNOVAATILISED BRÄNDID

Traditsioonilisusele vastanduvaid innovaatilisi brände iseloomustavad vabaduse poole püüdlemine ja riskivalmidus. Selliste brändide märksõnad on ka uudsete saavutuste järele janunemine ja tulevastele põlvedele uue maailma loomine. Innovaatilised brändid vaatavad tulevikku ja lähevad tehnilise arenguga kiirelt kaasa. Siia rühma kuuluvad mässaja, kangelase ja võluri arhetüübid.

Innovaatilised brändid räägivad uutest tehnoloogiatest, maailma muutumisest, revolutsioonilistest lahendustest, väärtuste ümbersünnist ja fantastilistest avastustest. Innovaatiline bränd luuakse tihti idufirmadele ja mobiilirakendustele, kuid selle kasuks otsustavad ka paljud tehnoloogiaettevõtted ja alternatiivbrändide loojad.

Innovaatilise brändi klient

Innovaatilised brändid püüavad kliente, kes eelistavad vanale ja äraproovitule uusi võimalusi, et avastada toode või teenus, mis elu mugavamaks, soodsamaks, kiiremaks või põnevamaks muudab. Niisuguste brändide kliendid soovivad olla esimeste seas, kes uuendustest osa saavad, ja selle nimel on nad valmis ka riskima või rohkem maksma. Innovaatilised brändid tutvustavad lihtsas keeles uudseid lahendusi, üllatavad, rabavad, šokeerivad ja muudavad julgete elu paremaks.

Innovaatilise brändi klient on julge, uudishimulik ja soovib ise otsustada, mitte lasta reklaamil oma elu juhtida. Seetõttu kasutatakse oskuslikus innovaatilise brändi sisuloomes neutraalset stiili ja läbimõeldult konstrueeritud sõnumeid, mis jätavad kliendile mõtlemisruumi ja pakuvad avastamisrõõmu.

2.1 MÄSSAJA ARHETÜÜP

Mässaja arhetüübi brändid on hingelt vabad, viitavad vaprusele ja unistusele revolutsioonist. Selliste brändide kliendid hindavad ebatavalisust ja lükkavad tavapärase otsustavalt kõrvale. Neile mõjub omapärane või šokeeriv sisuturundus ilma silmanähtava müügieesmärgita. Mässaja arhetüübi brändiga positsioneeritakse soovitakse näidata end alternatiivsena ja püütakse massist eristuda. Sellised brändid võidavad kultuslikke poolehoidjaid.

TransferWise'i bränd

Mässaja arhetüübi brändi näide on TransferWise, kes on kasutanud tunnuslauseid „Digitaalpanganduse revolutsioon“ ja „TransferWise’i revolutsioon“. TransferWise’i kodulehelt võib lugeda: „See pole lihtsalt töö. Me oleme revolutsioon. Me ei ole pank. Isegi mitte ligilähedaselt. Tegelikult oleme enam-vähem selle vastand. Me pöörame mustmiljon dollarit väärt ärisektori pea peale. Ja otsime revolutsionääre.“

NO99 copywriting

Mässava brändi teine näide on teater NO99, mille enesekirjeldusest võib lugeda: „Sellesse vääramatusse kadumisse on kätketud teatri, selle loomu poolest kaduva ja ajaliku kunstvormi, olemus. Teatrit ei säilita, ei aseta ettevaatlikult niiskuskindlale muuseumiriiulile. Teater on risk. Teatris NO99 tehakse iga lavastust tundega, et see on viimane.“ NO99 improviseerib laval, šokeerib inimesi, devalveerib väärtuseid ja jõuab iga etendusega oma lõpule lähemale. Brändi pessimistlik, nihilistlik, ühiskonnakriitiline, mässajalik stiil on hoolimata kriitikast teatrisaalid aastate vältel täis toonud.

2.2 KANGELASE ARHETÜÜP

Kangelase arhetüübi brändid tõestavad oma väärtust ja näivad julged, kindlameelsed ja osavad. Selliste brändide kliendid ootavad toodetelt või teenustelt kvaliteeti ja soovivad, et nende tarbijavalikud asetaksid nad teistest kõrgemale. Nad ootavad otsekohest, mitte niivõrd naljakat retoorikat. Kangelase-brändidele sobivad sõnumid, mis osutavad kvaliteedile ja konkurentidest sammu võrra eespool olemisele. Erinevalt valitseja arhetüübist rõhub kangelane tunduvalt rohkem innovatsioonile ja uuele tehnikale.

Telia copywriting

Kangelase arhetüübi brändi näide on Telia, kelle kodulehel on öeldud järgmist: „Meie missioon on panustada ühiskonna arengusse, et Eesti oleks parem paik nii elamiseks kui töötamiseks. Meid innustab võimalus muuta tehnoloogia abil inimeste elu lihtsamaks ja mugavamaks. Meil on tehnoloogiline kompetents, klienditundmine ja investeerimisvõimekus, et viia ellu visioon uue põlvkonna telkost.“

Utilitase reklaamikeel

Kangelase-brändi teine näide on kaugkütte ja elektrienergia pakkuja Utilitas, kes peale kirjelduse „Utilitas on Eesti juhtiv energiakontsern, mille põhitegevuseks on soojuse ja elektri tootmine ning kaugkütteteenuse osutamine. Pakume klientidele ja keskkonnale sobivaid lahendusi, toodame ja jaotame energiat võimalikult efektiivselt ning kasutame võimalikult suures osas taastuvaid ja kohalikke energiaallikaid“ kasutab ka reklaamis kangelase arhetüüpi:

Utilitase sõnum: "Ole kangelane!"

2.3 VÕLURI ARHETÜÜP

Võluri arhetüübi brändid elavad uuendusmeelses maailmas, kus kõik sünnib väikese maagiaga. Niisugused brändid võluvad oma kliente teadmistega ja nende kliendid tunnevad, et selle toote või teenuse valimine muudab nad targemaks või mõjukamaks. Võluri-brändi reklaamikeel on loov ja inspireeriv. Bränd lubab uusi teadmisi ja kogemusi, mis universaalseid tõekspidamisi muudavad. See ei suru end peale, vaid laseb kliendil endal otsustada, olles veendunud, et klient teeb instinktiivselt õige otsuse.

MAGGI copywriting

Võluri arhetüüpi kasutava brändi näiteks võib tuua Maggi, millest on kirjutatud niimoodi: „100. aastapäeva juubelit tähistati MAGGI-lisel viisil: maailma suurimas kulinaaria stuudios valmistasid 1000 külalist 300 pliidil oma erilisi roogi – see oli muljetavaldav üritus, mis kanti isegi Guinnessi rekordiraamatusse. Aitamaks külalisi roogade valmistamisel oli MAGGI kulinaariastuudio ja esimese klassi professionaalne kokk Johann Lafer valmis iga hetk vajaduse korral appi tõttama, et ükski roog põhja ei kõrbeks.“

Toimetaja tõlkebüroo bränd

Samuti on Toimetaja tõlkebüroo bränd võluri arhetüübist inspireeritud. Toimetaja silmamotiivi kasutavas logos peegelduvad Toimetaja tõlkebüroo väärtused: uuenduslike tehniliste võimaluste ühendamine oma ala meistrite võimekusega parima tõlkekvaliteedi saavutamise nimel. Toimetaja süveneb alati oma kliendi tõlkeprojekti ja pakub selle parimaks teostamiseks välja lahendusi, mille taga on spetsiifilised teadmised tarkvarast ja suurepärased tõlkijad. Silma kujutavasse logosse on ühendatud nii maagiline, inimlik kui ka tehnika võimalused.

Toimetaja tõlkebüroo
Toimetaja tõlkebüroo logo

3. INDIVIDUALISTLIKUD BRÄNDID

Individualistlike brändidega seonduvad märksõnad on iseseisvus, sõltumatus, areng ja eneseteadlikkus. Selle rühma brände iseloomustavad aktiivsus, tolerantsus, privaatsus, originaalsuse tunnustamine, sõna-, mõtte- ja tegutsemisvabaduse julgustamine ning paljud Lääne ühiskonnas hinnatud väärtused. Siia kuuluvad süütu, avastaja ja intelligentsuse arhetüübid.

Individualistliku brändi klient on moodne, optimistlik ja aktiivne. Ta huvitub blogidest, brändi sotsiaalmeediast ja osaleb hea meelega brändiüritustel. Ta on isikupärane ja valib sobiva brändi oma isikupära järgi.

Individualistliku brändi klient

Ehkki individualistliku brändi klient on valikutes vaba ja langetab ostuotsused oma peaga, mitte reklaami mõjul, on tema väärtushinnangutega haakuva brändi olemasolu talle väga oluline. Ta hoiab end lemmikbrändiga seotud uudistega kursis ning õigete artistide sponsimine, vastutustundlikud algatused, stiilipuhas sotsiaalmeedia sisuloome ja muu taoline võib individualistliku arhetüübi brändi kliendi jäägitu poolehoiu pälvida. Valed valikud nendes valdkondades jätavad aga selle rühma brändi oma kliendi poolehoiust ilma.

3.1 SÜÜTU ARHETÜÜP

Süütu arhetüüpi väljendav bränd propageerib vabadust, õnne, optimismi, ausust ja entusiasmi. Niisuguse brändi klient eelistab otsest stiili, ilma sõnamängude ja kalambuurideta, ja positiivset tonaalsust. Talle ei sobi raskepärane või süütundele rõhuv kommunikatsioonistiil. Süütu arhetüübi bränd lubab kliendile puhtust, lihtsust ja usaldusväärsust. Pildikeeles kasutatakse selliste brändide puhul heledaid toone, loomulikke ja selgeid fotosid või lihtsaid joonistusi.

Puhta Looduse reklaamikeel

Süütu arhetüüpi kasutav kodumaine bränd on Puhas Loodus: „Puhas Loodus sarja kandvateks komponentideks on hoolikalt valitud ravimtaimed (äraproovitult mõjuvad kõige paremini inimesele kodukandi ravimtaimed: kummel, nõges, astelpaju, humal, kadakas, kibuvits, saialill jt.) ning muud looduse poolt pakutavad tervistava toimega ained (mesi ja temaga seonduvad kasulikud ained). Seda sarja arendatakse LOODUSE enda juhtimisel.“ Samuti on loomulik, helge ja puhas sarja tootepakend.

 

AndMore Fashionstore bränd

Teiseks süütu arhetüübi brändi näiteks võib tuua Baltikale kuuluva Montoni, Mosaici, Ivo Nikkolo, Baltmani ja Bastioni tooteid koondava 2014. aastal avatud e-poe AndMore Fashionstore. E-poe pildid ja tekstid on helged, positiivsusest pakatavad, optimistlikud ja õnnelikud. Kasutajaliides on tõeliselt moodne, lihtne ja mugav. Lookbook on loomulik ja selge, fotokeel puhas ja kerge. Laused on lühikesed, arusaadavad ja sõnavalik rõõmsate alatoonidega.

Puhta Looduse tootepakend

reklaamikeel

3.2 AVASTAJA ARHETÜÜP

Avastaja arhetüüpi esindav bränd viitab soovile seigelda, maailma avastada ja seeläbi iseend paremini tundma õppida. Sellise brändiga seonduvad omadussõnad on sõltumatus, ambitsioonikus ja spirituaalsus. Avastaja-brändi eelistavad kliendid, kes hindavad vabadust ja eneseavastamist. Neid ei kõneta kodukeskne reklaamikeel, vaid pigem vaade maailma – neile mõjuvad reklaamid, mis kujutavad kaugeid paiku või seiklusi tundmatutesse kohtadesse. Avastaja arhetüübi brändilubadus on vabadus ja uued kogemused.

Estraveli copywriting

Hea avastaja-brändi näide on reisibüroo Estravel. Estravel lubab iga reisipaketi tutvustuses uusi avastusi, mis viivad reisiselli maailma mõistmisele sammukese lähemale. „Avasta oma maailm! Sisesta üks või mitu parameetrit ning leia Sind huvitavad reisid, Sulle sobival ajal ja mõistliku eelarvega,“ kirjutab Estravel avalehel. Argentina kohta kirjutatakse: „Avasta Argentina –  lennud kas või maailma lõppu“, Kuuba kohta aga: „Kuuba ainulaadses kirevas maailmas koged uskumatuid värve, maitseid ja lõhnu igal sammul. Und siin päikesesaarel juba ei saa – salsarütmid hoiavad ärkvel hommikuni.“

AHHAA copywriting

Teise avastaja-brändi näitena võib tuua AHHAA teaduskeskuse, kes pakub mitte niivõrd uute paikade, vaid pigem uute kogemuste avastamist, osutades oma kodulehel: „AHHAA missiooniks on teadmistepõhise mõtteviisi kujundamine ahhaa-kogemuse  kaudu. Ahhaa-kogemuse all mõeldakse ise katsetamist, avastamist ning „käed külge“ meetodi rakendamist. AHHAA kolmeks põhiväärtuseks on teadmistepõhisus, professionaalsus ning sõbralikkus. Väärtustatakse haridust, ollakse usaldusväärne, kvaliteetne partner ning avatud uutele ideedele.“

3.3 INTELLIGENTSUSE ARHETÜÜP

Intelligentsuse arhetüüp on tuntud ka nimede all õpetlane ja mõttetark. Intelligentsuse arhetüübile vihjavat brändi iseloomustavad uudishimulikkus, avatus ja soov iga kogemuse kaudu targemaks saada. Sellised brändid kasutavad keerulisemat sõnavara ja intellektuaalset huumorit. Intelligentset tüüpi brändi kliendid usuvad, et teadmised on väga olulised, ja otsivad pidevalt uut informatsiooni. Neile meeldivad informatiivsed blogid, teaduspõhised artiklid ja infograafikud, mis panevad neid maailma ümber mõtestama.

Testlio bränd

Intelligentsuse arhetüüpi kasutav bränd on näiteks Testlio. Peale põhjaliku blogi on Testlio kodulehel ka veebiseminaride ja e-raamatute kogu. Kommunikatsioonimaterjalide kõrval peitub intelligentsuse arhetüübi keskne kontsept, uudishimu, Testlio põhifunktsionaalsuses, milleks on mobiilirakenduste testimine.

Geeniuse copywriting

Teine näide intelligentsuse arhetüübi kohta on digiuudiste portaal Geenius, mida tutvustatakse kodulehel nii: „Geenius toob iga päev lugejateni lihtsas keeles kirjutatud uudised, testid ja nõuandelood tehnoloogiateemadel. Geenius pole spetsialistiportaal, vaid tehnoloogiaportaal igaühele, kes nende teemade vastu huvi tunneb ja uue tehnoloogiaga kursis tahab olla.“ Geeniuse uudistevalikut iseloomustavad intellektuaalne huumor, huvitavad faktid ja lihtsalt esitatud keeruline info.

4. KOLLEKTIVISTLIKUD BRÄNDID

Individualistlikele brändidele vastanduvad kollektivistlikud brändid, mille märksõnad on kogukond ja ühtekuuluvustunne. Kollektivistlikke brände iseloomustavad sõbralikkus, soojus, jagamine, hoolimine ja teistele meelehea valmistamine. Nende brändide väärtused ühtivad pigem hommikumaade kultuuriväärtustega. Sellesse rühma kuuluvad armastaja, naljahamba ja semu arhetüübid.

Kollektivistlikku brändi eelistab klient, kellele on kõige olulisem väärtus tema perekond, sõbrad, klassi- või töökaaslased.

Kollektivistliku brändi klient

Kollektivistlikku brändi klient elab vanemate või lastega, õpib ülikoolis või töötab kontoris. Ta sõidab puhkusele sinna, kus tema sõbrad käisid, sest sõbra soovitus on talle oluline. Ta vaatab televiisorist sama, mida teisedki, et järgmisel päeval arutelust mitte kõrvale jääda. Ta valib lõunarestorani, riided, auto ja elukoha selle järgi, mida enamik inimestest eelistab, sest see, mida eelistab enamus, tundub parim valik ka tema jaoks. Ta vaatab reklaame, loeb lehti, kuulab raadiot ja kasutab sotsiaalmeediat. Kollektivistliku brändi klient teeb oma ostuotsused nii reklaamide, sotsiaalmeedias populaarse kui ka selle põhjal, mida tema kaaslased teevad.

4.1 ARMASTAJA ARHETÜÜP

Armastaja arhetüübi bränd viitab naudingu- ja armastava seltskonna otsingutele suhetes, tööl ja ümbritsevas keskkonnas. Need brändid on kirglikud, glamuursed, ligitõmbavad ja sensuaalsed. Sellist brändi eelistavad kliendid, kellele on oluline toodete esteetiline välimus. Samuti loovad armastaja arhetüüpi kasutava brändi tooted ettekujutuse, et nende eelistamine muudab kasutaja teistele atraktiivsemaks. Seda tüüpi brändide puhul keskendub reklaamikeel sellele, kuidas toode tundub või millise enesetunde see loob, ja odav hind ei ole kindlasti  müügiargument.

JOIKi copywriting

Armastaja arhetüübi brändi näide on JOIKi kosmeetika, mille kodulehelt võib lugeda: „JOIKi filosoofia aluseks on, et kosmeetikatoode peab olema tõhus, aus, võimalikult looduslik ning pakkuma lisaks ka häid emotsioone. /…/ Me usume, et kosmeetika peab pakkuma lisaks efektiivsusele ja nahasõbralikkusele ka emotsioone ja silmailu – ka looduslik võib olla luksuslik. Seetõttu pöörame palju tähelepanu oma toodete välimusele ning usume, et toote hea lõhn ning kena välimus on äärmiselt olulised, et igapäevased iluprotseduurid muudaks päeva kaunimaks.“

Romantilise välimusega sefiiritordid

Teine huvitav näide armastaja arhetüübi toote kohta on romantilise välimusega sefiiritordid. Ligi 20 000 Facebooki fänni ei suuda iga turundaja koguda isegi kordades suurema turunduseelarvega. Kuigi Sefiiritortide copywriting’u stiil ja reklaamikeel on neutraalsed, õhkub armastust, naudinguid, glamuuri ja esteetikat igast sefiiritordist.

Sefiiritortide igas tordis väljendub esteetika ja romantika

4.2 NALJAHAMBA ARHETÜÜP

Naljahamba arhetüüpi kasutavad brändid vihjavad hetkes elamisele, elu nautimisele ja igavuse vältimisele. Sedalaadi brände iseloomustavad rõõmsameelsus, muretus ja originaalsus. Naljahamba-brändi kliendid igavlevad traditsioonilisi reklaame vaadates, kuid armastavad ebatavalisi visuaalvahendeid ja vaimukaid sõnamänge. Naljahamba arhetüübi brändid naljatlevad ja narrivad auditooriumi ning on tihtipeale suunatud nooremale sihtrühmale, kes meelelahutust hinnata oskab.

Salme Jumpsi karakter

Hea naljahamba arhetüüpi kasutava brändi näide on Balbiino koorejogurtijäätised Salme Jumps: „Nimemäng inspireeriski Balbiinot puhuma elu sisse karakterile nimega Salme Jumps, kes valmistab jäätiseid ja kelle tegemisi saadavad teinekord ka väikesed heatahtlikud krutskid ja vigurid. Salme on särasilmne, tegus ja krapsakas proua, kellesarnaseid leidub Eestimaal palju.“

Salme Jumpsi reklaam

Circle K copywriting

Naljahamba arhetüüpi kasutab ka mugavuspoodide kett Circle K, kes erinevalt Salme Jumpsist on mitmetähenduslikud reklaamsõnumid kavandanud küpsemale kliendile, reklaamfoto ja ka reklaamsõnumitega: „Ma (L)ihaldan sind, mu kallis Jalapeno-juustuvorst. Su lihaseline sisu, särtsakas iseloom ja krõbe vorm ajavad mu hulluks ning teevad suu vesiseks. Meie hommikune kohtumine on mul siiani meeles ning ootan aega, millal Circle K’s me täna õhtul jälle teineteist leiame. – Lihasõber Viljandist“.

Meelelahutuslik copywriting

Circle-K-copywriting

Mitmetähenduslik copywriting

Mitmetähenduslik copywriting

4.3 SEMU ARHETÜÜP

Semu arhetüüpi kasutav bränd on ühtekuuluvustunde loomisele orienteeritud. Semu-tüüpi brändi iseloomustavad sõbralikkus, empaatilisus ja usaldusväärsus. Selliste brändide kliendid väärtustavad kvaliteeti ja kindlustunnet, mida kvaliteetse toote eelistamine neile pakub. Semu-tüüpi brändi reklaamikeel ei anna üle jõu käivaid lubadusi, on aus, kahe jalaga maa peal, õiglane ja realistlik.

Prisma copywriting

Semu arhetüübi brändi näide on Prisma Peremarket, kes sõbralikult oma klientidele üht muret vähem lubab: „Prisma kauplused erinevad kõikidest teistest Eesti jaekauplustest. Meie eesmärgiks on teha klientide elu võimalikult lihtsaks. Teame, et igaühel meist on palju tegemisi, toimetusi ja mõtlemisainet. Poeskäik on veel üks rutiinne kohustus. Prisma veebikeskkond, selged väljapanekud, lühikesed kassajärjekorrad, lai valik, ruumikad riiulivahed, hea teenindus ja nii mõnedki muud tegurid aitavad muuta seda igapäevast rutiini lihtsamaks ning muretumaks. Soovime, et Prisma abiga oleks meie klientidel üks mure vähem!“

Kohvisemu copywriting

Teine semu-brändi näide on Kohvisemu, kes kõiki kohvisõpru semulikult enda juurde kohvi nautima kutsub: „Jumaldame head kohvi, otsime pidevalt uusi viise, kuidas maitsvat kohvi valmistada, ning soovime oma kirge ja teadmisi Teiega jagada! Peamine põhjus on see, et armastame kohvi. Tõsiselt armastame. Oma peakontoris joome igapäevaselt 50 tassi espressot ning esinduspoodides lisaks veel 100 tassi. Oma armsatele klientidele pakume igapäevaselt sadu latte’sid, cappuccino’sid ja musti kohvisid. Tänu sellele teame nii palju kohvi tüüpidest, masinatest ja muust sellega seonduvast. Ent teadmised ei ole midagi ilma nende jagamiseta ja seetõttu soovimegi anda edasi häid nippe ja informatsiooni, et meie teadmised aitaksid teil võtta maksimumi ajast, mis veedate kohviga.“ Kohvisemu logo naeratab samuti sõbralikult.

Copywriting’u stiili valimine

Brändile sobiva copywriting’u stiili saab kujundada pakutava toote või teenuse iseloomu, konkurentsieeliste ja müügiargumentide järgi. Samuti tuleb arvestada toote või teenuse kliendi profiili ja eelistusi. Lihtne võimalus brändi kujundada ja selle väärtustele alus panna on eespool kirjeldatud arhetüüpide meetodi kasutamine. Ja ehkki paljud brändid on mitme arhetüübi segu, suunab brändis domineeriva arhetüübi väljatoomine tooted või teenused otseselt õigele sihtrühmale. See aitab tugevama brändi loomisele kaasa ja mida tugevam on bränd, seda kaitstum on ettevõte turul valitsevate ohtude eest. Toimetaja tõlkebüroo on abiks nii brändi analüüsimisel kui ka sobivaima copywriting’u stiili üle otsustamisel, samuti saab meilt brändi väärtustega kooskõlas olevad tekstid ja tõlked.

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.