Facebooki postituste koostamise A ja O äritegevuses

Facebooki postituste koostamine on lihtne, kui end vajalike taustateadmistega kurssi viid. Maakeeli näoraamatuna tuntud platvorm on laialdaselt kasutusel üle kogu maailma, mistõttu on keskkond oma tegevusala tutvustamiseks kasulik. Kuidas seda aga teha? Allpool oleme kirja pannud mõned nipid ja soovitused, millest võiks Facebooki postituste koostamisel alustada.

Facebooki postituste koostamine

Dialoog ettevõtte ja kliendi vahel

Alustame esmalt juurtest. Facebook loodi enam kui 15 aastat tagasi, et täita lünk suhtlusvõrgustike maailmas. Ajapikku tuli kasutajaid juurde ning koos sellega kasvas nende aktiivsus; tänaseks oleme jõudnud nii kaugele, et peame Facebooki oluliseks turundusplatvormiks. Olgu tegu tavakasutaja või ettevõttega, põhimõte on jäänud kanalil siiski samaks – Facebooki kaudu on võimalik suhelda. Ärikontekstis tähendab see muidugi suhtlust klientidega – oma klientidega.

Selle põhimõttega arvestamine aitab meil mõtestada, milleks üldse sotsiaalmeediaturundus vajalik on. Iga sotsiaalmeediaplatvormi kasutamine turundustegevuses peab olema hoolikalt läbi mõeldud. Mitme kanali paralleelne haldamine on ajakulukas töö, seega peab igal platvormil olema kindel eesmärk. Eeldame, et oled otsustanud oma ettevõtte tegemisi Facebookis tutvustada. Esimese sammuna peaksid mõtlema, mis on Facebooki eesmärk sinu firma tegevuse tutvustamisel. Kas eesmärk on esitleda uut toodet või teenust? Või plaanid laiendada ettevõtte turgu? Või oled hoopis oma äritegevuse algusetapis ning soovid, et sinu tegevustest oleks veebiavarustes lihtsalt märk maas?

Haarates kinni eeltoodud mõttest, et Facebook on suhtluskeskkond, jõuame ka järgmise sammuni. Kui oled otsustanud, mis on sinu Facebooki kanali eesmärk, pead mõtlema oma firma kuvandile. Mis on see sõnum, mida tahad oma kliendile öelda? Mis on väärtused, mida sinu ettevõte oluliseks peab? Milline peab olema esmamulje, mis potentsiaalsel kliendil sinu ettevõttega tutvudes jääb? Vastused aitavad sul paremini mõtestada postituste sõnastamist ja toetavad üleüldise turundusplaani väljatöötamist.

Näoraamat

Ideede konverteerimine tegevusteks

Olenemata sellest, kas oled näoraamatus vilunud kasutaja või kollanokk, peavad sinu postitused järgima kindlat strateegiat. Eeldame, et esimeses sammus sõnastasid oma eesmärgiks fännibaasi kasvatamise. Sageli soovitakse tõsta lehe like’ide arvu, kui ettevõte on alles kasvamisjärgus ja soovib tutvustada oma tegevusi ringile, mis on laiem tegevjuhi tutvusringkonnast. Jälgijate arvu kasvatamise taga võib olla ka teinegi, demograafiline põhjus – laienemine välismaa turgudele.

Mõlemal juhul võiks mõelda postituste sisule ehk teemadele, mida soovid oma Facebooki lehe ajajoonel kajastada. Nende kaardistamisel tuleks samaaegselt lähtuda mitmest perspektiivist – mõelda ettevõtte tegevusalale ja ka oma sihtgrupile. Kui oled Facebooki juba mõnda aega kasutanud, siis saad toetuda ka lehe statistikale. Sealt loeb hästi välja, milline on lehe kõige aktiivsem jälgijaskond.

Mõned ideed, mille kohta saab postitada:

  • ülevaade teenustest/toodetest ja sellest, mis kasu klient nendest saab;
  • ettevõtte tegevusloo tutvustamine, intervjuud töötajate ja praktikantidega;
  • tagasiside varasematelt klientidelt ning koostööpartneritelt;
  • kliendi harimine ettevõtte tegevusvaldkonna teemadel;
  • tulevaste ürituste/koolituste tutvustamine.

Facebooki postitused

Vastavalt võimalustele võid kaaluda lehe jälgijate arvu kasvatamisel ka postituste tasulist võimendamist ehk boost’imistOrgaaniline levitamine töötab hästi, kui lehel on juba koos märgatav fännibaas, kuid kui eelarve võimaldab, võiksid toetada postituste levikut ka kindla rahasummaga.

Eeldame aga, et sinu postituste teemad on juba paigas ja sihtgrupp selge, kuid need ei hakka ikka õnge. Sel juhul võiksid kaaluda Facebooki postituste strateegiaks postituste haaratuse tõstmist. Pole üllatus, et klikid on oluline mõõdik meie virtuaalse jälje mõõtmisel. Paraku ainuüksi huvitavast sisust ei piisa – sageli mängib olulisemat rolli postituse liik ja ülesehitus. Siinkohal peame astuma potentsiaalse kliendi kingadesse ja mõtlema, mis on see, mis meid hiire kerimisel peatab.

Keskne roll igal Facebooki postitusel on visuaalsel toel – vaatamine on ajaliselt vähem kulukam kui lugemine. Nüüdisajal ei pea olema graafiline disainer ega profifotograaf (v.a juhul, kui tegutsed neis valdkondades), et luua kvaliteetset visuaalmaterjali. Abiks on sellised tööriistad nagu Canva, Figma, Crello jpm. Uuemad trendid näitavad ka, et interaktiivsus mõjub kaasahaaravana, näiteks erisugused videod, üritused, küsitlused ja üleskutsed.

Kui oled kõike eelnevat kaalunud, saad Facebooki turundusplaani välja töötada. Hea plaan on süsteemne, põhjalikult läbimõeldud ja mõõdetav. Täpselt nagu tavalise to-do nimekirja koostamine, ei kulge ka turundustegevuse planeerimine lineaarselt. See on oluline näiteks postituste sageduse ja postitamise kellaaja üle mõtlemisel. Iga Facebooki lehe funktsioon on erinev ja seega puudub kuldreegel, mis kehtiks kõikidele. Näiteks üritustele klõpsatakse sagedamini õhtuti ja nädalavahetusel, kui inimesed mõtlevad vaba aja sisustamise võimalustele, seevastu toitlustuskohtade eelistatuim postituste aken langeb lõunale.

Hea viis postitamise sageduse ja parimate kellaaegade väljaselgitamiseks on iga kuu lõpus tagasivaade tehtud tööle: analüüsi, mis päevadel ja kellaaegadel oli haaratus kõige kõrgem, ja jälgi, kas postituste sageduse ja haaratuse vahel esineb mustreid. Selle info põhjal saad täiustada järgmise kuu turundusplaani.

Facebooki turundus

Postituse skelett

Viimaks jõuame kõige tähtsamani – kuidas koostada head Facebooki postitust? Täpselt nagu teema, postituse sagedus ja kellaaeg, sõltub ka postitus mõnevõrra sinu ettevõtte eesmärkidest ja kuvandist. Peaksid mõtlema, mis on sinu postituste toon (nt sõbralik, informatiivne, entusiastlik, noortepärane, akadeemiline vms) ja stiil (nt kasutad kindlaid märksõnu, loosungeid, võõrsõnu, lihtlauseid, kalambuure vms). Täpselt nagu igal kirjutajal on oma käekiri, peab ka sinu sotsiaalmeedias vahendatav sõnum olema äratuntav.

Oma käekirja väljatöötamisel tasuks arvestada järgmiste nippidega:

  1. Eri uuringuandmed näitavad, et ideaalne Facebooki postitus on umbes 40–80 tähemärgi pikkune. Saladus peitub tasakaalus: kui fookuses on postituse visuaal, siis kirjuta vähem, ja vastupidi.
  2. Postitus peab olema kaasahaarav: ära pelga teha üleskutseid!
  3. Informatiivne postitus peab peegeldama kasu ja üks võte on struktureerida postitus kujul probleemipüstitus-lahendus-üleskutse. Näiteks:
    Mõte on tõlkes kaduma läinud? Lahendus: lokaliseerimine. Kirjuta ja aitame sul tõlkes mõtte üles leida!
  4. Sünonüümid on sinu sõbrad – miks pead olema lihtsalt hea, kui saad olla suurepärane?
  5. Parem jaga kui liida: keegi ei jaksa lugeda üüratult pikki kompleksseid lauseid, kus on hästi palju kõrvallauseid, kui sõnumit saab vahendada lühidalt ja konkreetselt. Kasuta lihtlauseid. Vajaduse korral mitu.
  6. ÄRA KARJU oma postitustes ja välti kirjavigg u.!!!
  7. Hästi populaarseks on saanud emotikonid – need pakuvad vajalikku visuaalset 👀 tuge ja samas aitavad liigendamisega 🪜. Võiksid siiski mõelda, millal ja mida kasutada. Netikeeles saab olla ✨säravalt sarkastiline✨või passiivselt agressiivne 🙃.

Ja kui endiselt pole sinu kui perfektsionisti silm rahuldatud, siis kirjuta meile! Aitame sul leida oma hääle, et saaksid jagada oma sõnumit selgelt, isikupäraselt ja mis kõige tähtsam – efektiivselt.

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.