Hea teemarida meiliturunduses: 10 nippi tellijate südamesse jõudmiseks

teemarida

Mistahes kommunikatsioonis on esmamulje see, mis annab tooni kogu tulevaseks suhtluseks. Sisuloome valdkonnas annavad meie esimesena lausutud sõnad lugejale vihje, kas edasine tekst võiks tema jaoks huvitav ja väärtuslik olla. Meiliturunduses kujuneb esmamulje eriliselt kiiresti ning panused on e-postkastis veidi suuremad kui teistes turundusmeediumites. Teemarida määrab suuresti selle, kas sinu uudiskiri, eripakkumine või muu sisuga e-kiri avatakse, seda ignoreeritakse või lennutatakse see hoopistükkis rämpsposti kausta. Toome sinuni kõige tähtsamad reeglid ja inspireerivamad ideed toimivate teemaridade loomiseks, et sinu meilide trajektoor oleks sinu eesmärkide vääriline. 

Hea teemarea kriitiline roll meiliturunduses

Meili teemarida (ingl subject line) on vaieldamatult üks kõige olulisemaid elemente meiliturunduses. Saatja nime kõrval on teemarida esimene asi, mida sinu e-kirja adressaat oma postkastis näeb, ning see toimib esimese kontaktpunktina tema ja sinu brändi vahel. 

Teemarea tõhusus sõltub selle võimest toimida järgmiselt: 

Teemarida on otseses seoses sinu meilide avamismääraga ning kui see on kombineeritud hea sisu ja selge CTA-ga, koostad e-kirju, mis on kasulikud nii sinu tellijale kui ka sinu ettevõttele. Vaatame lähemalt, milliseid nippe järgides saad luua teemaridu, mis lasevad sul meiliturunduse täit potentsiaali kasutada. 

Nipid toimiva teemarea loomiseks

1. Personaliseeri ja jää asjakohaseks

Teemarea kohandamine adressaatide huvidele või varasemale tegevusele vastavaks võib märkimisväärselt parandada kirjasaajate aktiivsust. Siinkohal ei tähenda personaliseerimine pelgalt eesnime kasutamist (kuigi ka see on hea viis muuta oma pöördumine individuaalsemaks). Teemaridasid on võimalik kohandada ka adressaatide asukohale, ostuajaloole ja veebilehe sirvimisandmetele vastavaks. Näiteks saad juba teemareas viidata adressaadi linnas toimuvatele üritustele, teda veebilehel huvitanud kaubakategooriatele või sellele õnnetule ostukorvile, mille ta sinu e-poes hülgas. Samuti saab e-poes võimaldada klientidel tellida märguanne, kui nende soovitud toode on laos tagasi. Sellised personaliseerimise viisid tekitavad uudishimu ja muudavad e-kirjad iga tellija jaoks asjakohasemaks, suurendades meilide avamise tõenäosust mitmekordselt. 

Teemarea näiteid koos eeltekstiga (ingl preheader)

1) Teemarida: Hea isu toidab häid mõtteid – tuleme Sinu juurde Tartusse! Eeltekst: Registreeru meie aprillikuisele kokanduskursusele ja kosuta vaimu! 

2) Kenasti kevadesse! 👗 Lisasime uut kaupa oma kleidikollektsiooni. Teie eelistatud tootekategooriad on laos õitsemas!

3) Nägime, et olete midagi maha jätnud… 👓 Viies prilliraamide ostu e-poes lõpule, saate 5% allahindlust! 

2. Edasta oma pakkumine selgelt ja lühidalt

Ebaselge teemarida ajab adressaadi segadusse ega ütle meili väärtuse kohta suurt midagi. Samal ajal kaotab peatükina mõjuv teemarida vaatajate tähelepanu päris kiiresti. Ekraanidel olev infomüra on õpetanud inimesi üsna oskuslikult ebavajalikku digisisu ignoreerima ning turundusmeilid pole siinkohal mingi erand. Liiga pikk teemarida mõjub e-postkastis tapeedina, sest inimesed soovivad saada kiiret ülevaadet olulisest informatsioonist. Siinkohal tuleb eriliselt rõhutada mobiilivaate olulisust, kuna enamik inimesi loeb oma e-kirju just telefonist ning pikad teemaread jäävad väiksematel ekraanidel poolikuks. Sellisel juhul peab teemarida olema üsna kompaktne ja kajastama meili sisu võimalikult täpselt. Eksitavad teemaread võivad kahjustada usaldust ja huvi sinu sõnumite vastu. Tõsi ta on, et samal ajal selguse ja lühiduse poole püüdlemine võib mõnel juhul üsna frustreeriv olla, aga siinkohal tuleb meiliturunduses appi eeltekst, millest kirjutame põgusalt artikli lõpus. Vaatame allolevas näites üle, milliseid teemaridu vältida ja millist lähenemist eelistada, kui soovid näiteks oma köögiseadmete e-poe müüki suurendada. 

Näide 

Halb variant #1: 20%-line hinnaalandus söögi alla ja söögi peale!

Halb variant #2: Ärge jätke kasutamata suurepärast võimalust säästa tervelt 20% kõige parematelt köögiseadmetelt – saadaval ainult sel nädalal meie e-poes! 

Mõistlik variant:  Säästke sel nädalal 20% parimatelt köögiseadmetelt!

3. Kasuta numbreid ja küsilauseid 

Uudishimu kutsub inimesi uudistama ja paneb adressaadid klikkima. Üks edukaid viise, kuidas teemareaga inimeste tähelepanu köita, on numbrite esitamine ning küsimuste küsimine. Esiteks annavad numbrid lugejale selget ja mõõdetavat teavet. Kui adressaadid näevad allahindlusprotsenti või viidet konkreetse pikkusega nimekirjale, on neil meili sisu suhtes selgemad ootused. Selgus vähendab uudiskirja või väärtuspakkumise mõistmiseks vajalikku vaimset pingutust, suurendades seeläbi e-kirja avamise tõenäosust. Teiseks paistavad nii numbrid kui ka küsimused tekstipõhiste teemaridade rohkes sisendkaustas visuaalselt paremini silma. Lisaks mõjuvad lugejale suunatud küsimused personaalsemalt, justkui suhtleks sinu bränd kirjasaajaga otse. 

Näiteid 

1) Kõik aiakaubad 50% alla hinnatud, ainult sel nädal! 🌱👩🏻‍🌾 Ära maga maha võimalust soodsateks kevadtalguteks! 

2) 5 värskeimat kodukujundamise trendi 🏡 Fantastilised uued ideed, kuidas muuta oma kodu hubaseks pesaks. 

3) Pole kindel, kuidas investeerimist alustada? Õpi tundma aktsiaturgu meie algajasõbralike investeerimisplaanide abil. 

4) Heade kontorilõunate ja õhtusöökide ideed otsas? 🤔 Lõime uue restoranide kategooria, personaliseeritud vastavalt sinu eelistustele 🍽️🤗 

5) Mida saavad iidsed tsivilisatsioonid meile jätkusuutlikkuse kohta õpetada? Ammuta ajatut tarkust meie värskeimast uudiskirjast! 

4. Ilmajäämise hirm ehk FOMO

Ehk tuleb sulle meelde mõni seik, kuidas jätsid üritusel kaasa löömata, mispeale kujutlusvõime asus sulle pilti maalima teistest seal osalejatest – loomulikult oma elu parimat aega veetmas. Või see, kuidas teismelisena heitsid vanematele ette tuntud kurbloolist fakti: „Aga kõigil teistel on!“ Meili teemaridades ilmajäämise hirmu (ingl fear of missing out, FOMO) tekitamine kõditab närve, äratades inimestes alateadlikku pelgust kõrvalejäämise või väärtuslike võimaluste kaotamise ees. FOMO tõhusaks kasutamiseks tõsta teemaridades esile pakkumise eksklusiivsust ja kiireloomulisust, näiteks „Viimane võimalus: eksklusiivne VIP-müük lõpeb täna õhtul!“. See teemarida viitab ajaliselt piiratud pakkumisele, mis on loobumiseks (ja ignoreerimiseks) liiga hea. Konkreetsete tähtaegade lisamine (nt „Salajase boonuse saamiseks registreeruge hiljemalt täna keskööl!“) või piiratud saadavusele viitamine (nt „Meie meistriklassis on alles jäänud vaid 5 kohta!“) on samuti head viisid FOMO võimendamiseks, ajendades inimesi kiiresti tegutsema. Lisaks mõjuvate sõnade psühholoogiale on ka numbrite kasutamine alati hea nipp FOMO tekitamiseks, kuna see demonstreerib pakkumise tõelisust ja viitab samuti selle piiratusele. 

5. Paku lahendusi levinud probleemidele

Vastupidiselt FOMO kaudu pinge tekitamisele on sul meiliturundajana võimalus ka oma adressaatide närve rahustada. Enamasti on adressaadid sinu turunduskirjade tellijaks põhjusel, et e-kirjade sisu võib neile millalgi kasulikuks osutuda. Eriliselt väärtuslikuks saad oma meilid muuta siis, kui pakud lahendusi mõnele levinud murele, mis puudutab sinu ettevõtte tegevusvaldkonda või kaubakategooriaid. Kui koostad teemaridu, mis pakuvad nendele probleemidele lahendusi, ei loo sa mitte ainult vahetut väärtust, vaid ühtlasi esitled oma kaubamärki kasuliku ja usaldusväärse teabeallikana. Sulle tundub, et ühtegi probleemi ei ole? Alati leiab midagi! Ideid muret lahendavateks teemaridadeks (ja turunduskirjade sisuks) võid leida näiteks klientide korduma kippuvatest küsimustest või ettevõtte valdkonda puudutavatest trendikatest teemadest. Küsitluste läbiviimine, sotsiaalmeedia arutelude jälgimine ja valdkonnauudistega kursis olemine võib pakkuda hulgaliselt ideid selle kohta, mis on sinu publikule kõige olulisem. 

Näiteid 

  1. Kaitse oma andmeid: vaata meie turvaekspertide eksklusiivseid näpunäiteid 🔐 Avades uudiskirja, avad turvalise digimaailma saladused.
  2. Tahad keeleoskust arendada, kuid aega napib? Õppeakadeemia aitab. Avasta vähem kui nädalaga läbitavad kursused! 🎓
  3. Rahusta meelt: 5 looduslikku vahendit stressi leevendamiseks 🍃 Sammu koos ÖkoTastyga mõnusalt kevadesse!
  4. Rahaasjad kontrolli all? Meie juhend võlavabaks elamiseks. Vaata järgi, mille arvelt saaksid oma eesmärkide jaoks rohkem säästa. 
  5. Tahad sushit, aga natuke ka pitsat? Telli nüüd mitmest restoranist korraga! Nüüd toovad meie kullerid sulle korraga kohale KÕIK, mida soovid.
  6. Millise õliga peaksid praadimist vältima? 🍳🚫 Kontrollnimekiri sinu tervise heaks. Lisatud imemaitsvad retseptid koos kõrgkvaliteetsete toodetega! 

6. Kasuta tegevusele viitavaid sõnu

On meeldiv, kui ilukirjandus puhub meie mõttelennule tuult tiibadesse. Kahjuks ei tekita niigi ülekoormatud e-postkast samasugust emotsiooni – meilide puhul soovib enamik inimesi seda, et need jätaks kujutlusvõimele võimalikult vähe ruumi. Konkreetsuse vajadusele vastavad hästi sellised teemaread, mis sisaldavad selgeid tegutsema kutsuvaid fraase. Saates tellijatele selgesuunalise impulsi, suurendame lisaks avamismäärale ka tõenäosust, et nad tegutsevad soovitud suunal edasi, näiteks vajutavad uudiskirjas olevat CTA-d. Sellised sõnad ja fraasid nagu „Vaata pakkumisi“, „Tegutse kohe“, „Proovi“, „Liitu“, „Avasta“ või „Katseta“ ärgitavad meie loomulikku soovi ohjad enda kätte haarata ja avastada midagi uut. Pea aga meeles, et tegevusele kutsumine on üsna levinud teemarea kirjutamise tehnika, seega lisa sinna kindlasti ka oma brändile ainuomane stiil, et see eristuks teiste ettevõtete kirjadest. 

7. Räägi tellijaga kõnekeeles

Lisaks väikese tegutsemiskutse esitamisele võid oma adressaatide poole pöörduda tuttavlikult argisel viisil. Nagu sõber, kes hakkab sulle vestlusaknas jutustama ühest äsjasest seigast, mis on kõige põnevam asi, mis tema elus eales on juhtunud. Veidi vabamas keeles kirjutatud teemaread mõjuvad värskendavalt ning heasoovlikult. Noorema generatsiooniga suhtlemisel võid kasutada ka näiteks internetilingvistikat või netikeelseid lühendeid. Samas tasuks enne selliste teemaridade kasutamist nõu küsida mõne oma kolleegi käest, sest sõbralikkuse ning sisu sobimatuse (või isegi labasuse) vaheline piir võib turunduse kontekstis olla üsnagi ähmane. 

Näiteid 

  1. OMG! Purustasime [Firma nimi] allahindluste rekordi! Ennenägematud hinnad kogu moekaubal kuni nädala lõpuni.
  2. Psst, meil on sulle salajane personaalne sooduskood! 🤫 Peitsime sellesse e-kirja sinu isikliku allahindluse Tendora butiigi kevadkollektsioonile. 
  3. Hei, GG! Kasvata oma mänguskoore veelgi meie uuendatud äpis! Avasta superägedad laiendused ka enda lemmikmängudele. 

NB! Loomulikult peab ka siin silmas pidama seda, et väljendutaks brändi keelele ja ettevõtte tegevusvaldkonnale kohaselt. Seega, ära kasuta oma advokaadibüroo reklaamimiseks teemarida „Jama majas? Pakume õigustusi! Võlanõuete menetlemise ja saneerimise teenus aprillikuus –15%“ ning väldi erakliiniku uudiskirja puhul selliseid variante nagu „Ossa poiss, mis diagnoosid!“. 

8. Emoji’de ja kirjavahemärkide kasutamine 

Oleme eelnevates teemarea näidetes juba rohkelt emoji’sid kasutanud, kuid kõnealuse soovituse peame eraldi punktina välja tooma. Emoji’d ehk emotsioonide väljendamiseks kasutatavad piltmärgid on meili teemaridadel suureks abiks tähelepanu püüdmisel, meeleolu edastamisel ja tekitamisel ning sisu väljendamisel. Nendega saad oma teemareale anda veidi mängulisema või esteetilisema ilme, mis aitab sul teiste teemaridade hulgas silma paista. Mõistagi pole nende pildikeste kasutamine kohustuslik. Ka teemarea välisilme peaks olema kooskõlas brändi hääle ja e-kirja kontekstiga, samuti ei pruugi iga vaatajaskond emoji’de olemasolule niimoodi reageerida: 🙂. Tähelepanu püüdmiseks võib kasutada ka mitmesuguseid harva kasutatavaid kirjavahemärke, et eristuda postkastis nii ülejäänud tekstist kui ka emoji’dest. 

Näiteid

1) Ava oma potentsiaal. | Veebiseminarile registreerimine on alanud! Õpi digiturunduse salanippe 5. mail.

2) >> Valmistu maailma avastamiseks siin! << Leia uusi sihtkohti meie eksklusiivsete reisipakkumiste seast 🌴🌊

3)  Aktiveeri oma 🔟%-line allahindlus! Parimad Gurmeemaailma tooted mugavalt e-poest koju kätte.

4) ⚪ Eksklusiivne ja õrn suvekollektsioon ootab sind! ✨ Tõsta esile oma naiselikkust selle hooaja heledates trenditoonides!

5) Nähti tundmatut objekti! 🛸 | Seninägematud pakkumised Namca animepoes Vaata, imesta ja säästa! 

9. Eristu ajas, et eristuda (e-posti) ruumis 

Kui mõtled, mis perioodidel võiksid meilikampaaniad kõige tulusamad olla, siis mis ajavahemikud sulle esimesena pähe tulevad? Ilmselt kattuvad need perioodidega, kui turundajatel palutakse kõige enam reklaamsisu luua. Postkastis tekitab see aga teemaridade osas ühe probleemi – tervet ekraani katva mustri, milles on üsna keeruline erinevaid elemente eristada. Näiteks omandavad jõulupühade ja musta reede ajal inimeste postkastid üsna sarnase ilme, sest olenemata tegevusvaldkonnast kasutavad paljud ettevõtted oma teemaridade puhul samu märksõnu ja stiilivõtteid. Selle asemel, et kasutada fraase „Musta reede allahindlus“, „Suur jõulumüük“, „Valentinipäeva kingitused sinu sõbrale!“ või „E-smaspäev on kohal!“, mõtle raamidest väljapoole ja kaalu selliste teemaridade kirjutamist, mis seostuksid konkreetsemalt sinu brändi unikaalsuse ja ainulaadsete toodetega ning jälgijaskonna huvidega

Näide sellest, millise ilme võtab postkast e-smaspäeval.

Näide sellest, millise ilme võtab postkast e-smaspäeval.

10. Otsi inspiratsiooni väljastpoolt ekraani 

Viimase soovitusena ärgitame sind inspiratsiooni saamiseks ekraanist hoopis mööda vaatama. Ka meiliturundaja töö on loovtöö. Ja loominguga tegelejatele pole väsimus mitte midagi tundmatut. Kui vaim on kurnatud ja ideed kuvari taga istumisel otsa saanud, siis pole paremat kohta uute mõtete noppimiseks kui elu ise. 

Ettevõtte tegevusalaga seotud üritustel osalemine on silmaringi avardamisel suureks abiks. Minnes valdkonnapõhist sisu tihedalt täis ruumi ja tutvudes teiste oma ala tegijatega, oskad rohkem oma tegevusega seotud valupunktidele ja eesmärkidele kaasa mõelda. Kui peale ideesalve on tühi ka sotsiaalne patarei, siis tee paus, pane arvuti või mobiil käest ja mine jalutama või jooksma, või võta ette üks pikem väljasõit. Või asenda käes olev telefon raamatu, pannilabida või pintsliga. Kõlab ehk mõne teise artikli teemana, kuid võttes kasvõi hetkeks käsile mingi muu tegevuse, ei taasta me mitte ainult oma energiavarusid, vaid kogume üllatavalt tulemuslikul viisil ka uusi ideid. Ekraaniväliseid tegevusi tehes saad mõelda sellele, kuidas sinu peamisesse sihtrühma kuuluv klient neid teeks, mida ta seejuures mõtleks ja tunneks ning kuidas võiks see kõik seostuda otseselt sinu tootega või kaudselt sinu brändi olemusega. Niiviisi saad teemaridade koostamiseks ja muu sisu loomiseks koguda ideid, mis tavalise turunduskeele kõnelemise asemel inimesi ka päriselulisel viisil kõnetaksid. Boonusena oled rohkem puhanud! 

Lisa: paar sõna eelteksti kohta

Eeltekst on tekstijupp, mis kuvatakse e-kirja saaja postkastis teemarea järel. See on teemareast vähem esile tõstetud, kuid mängib toetavat ja tähtsat rolli. Eeltekstiga saad adressaadile anda lühikese lisaülevaate meili sisust, tugevdades niiviisi teemarea mõju ja pakkudes adressaadile täiendavat motivatsiooni meil avada. 

Eelteksti lisamine ei ole kohustuslik ja vahel jäetakse see üldse tähelepanuta. Nii võib aga tekkida probleem, sest vahel kuvatakse eelteksti puudumisel meili alguses olev tekst automaatselt eelteksti reale. Kui see tekst kajastab näiteks uudiskirjast lahkumise võimalust või on tegemist mõnel muul moel e-kirja sisuga otseselt mitteseotud tekstiga, võib automaatselt kuvatav eeltekst tekitada vaatajas segadust või tunduda isegi ebaprofessionaalne. Seega soovitame soojalt kasutada võimalust teemarida ise eeltekstiga täiendada. 

Tõhusa eelteksti omadused:

Näpunäiteid tõhusa eelteksti loomiseks

Kokkuvõtteks

Järgides teemaridade loomise parimaid tavasid ja katsetades erinevate lähenemisviisidega oma niši leidmiseks, lihvid brändi turundusstrateegiat ning suurendad meilide avamismäära ja tellijate kaasatust (loe: tulusid). Võti seisneb tellijaskonna mõistmises, selges kommunikatsioonis ja oma brändi näo näitamises, ning mis kõige tähtsam – pidevas väärtuse pakkumises, esimesest suhtlushetkest alates. Vaata ekraani läbi oma tellijate silmade ja mõtle, kui rõõmustav on kuuluda meililisti, kus suhtlus sinuga vastab su vajadustele kohe peale postkasti avamist. Kaasahaaravate teemaridade loomine on oluline oskus publiku huvi hoidmiseks. Usume, et siinsed 10 soovitust aitavad sind selles, et sinu loodud sisu oleks kõikidesse e-postkastidesse enam kui oodatud. Põnevat meiliturundamist! 

Autorist

Laura Bachmannil on turundusalane taust ja magistrikraad psühholoogia erialal. Smaily sisuloojana tegutsemine on võimaldanud tal juba lapsepõlves avaldunud kirjutamiskirg oma igapäevase tööga ühendada. Smaily on kiiresti kasvav kodumaine ettevõte, mis on kinnitanud kanda ka väljaspool Eestit, olles üheks juhtivaks meiliturunduse ja automatiseerimise tarkvara pakkujaks Baltikumis. Lisaks tipptasemel klienditoe pakkumisele ja kasutajakogemust hõlbustavate keerukate süsteemide arendamisele on selle eesmärk tutvustada kvaliteetset meiliturundust. Ikka selleks, et sõna “turundusmeil” tähistaks inimeste mõtetes rämpsposti asemel teretulnud ja väärtuslikku sisu.

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.