fbpx
Keelesuunad
Menüü

Minu keel – esseekonkurss “Minu keel” 2022, II koht

Minu keel II koht

Kuidas see juhtub, ei jõuagi tähele panna. Möödub vaid mõni aasta ja juba ongi vaiksest sülelapsest sirgunud tubli keeleoskaja, kes seab sõnu lausetesse peaaegu niisama hästi kui ema ja isagi. Emakeel ei hüüa tulles, aga tuleb ta igal juhul ning jätab sügava jälje. Või pigem moodustab aluspõhja, lõuendi, mille pind kattub elu jooksul lugematute värviliste pintslijälgedega.

Kõikvõimalike põnevate maailma keelte hulgas, inglise keelest mandariini keeleni, mida võib õppida koolis, lugeda raamatust, kuulata raadiost, leidub igaühel üks, mis on teistest erilisem. Olgu see ema- või isakeel, ainuke või üks paljudest vallatavatest, see on kõige südamelähedasem, kõige armsam – see «minu keel».

Minu keel on see keel, mida, mulle näib, tunnen läbi ja lõhki, ja siiski üllatab ta mind vahetevahel. See on keel, olgugi et väike, või ehk just sellepärast, et väike, mille kõnelemise üle tunnen suurimat uhkust. See on keel, mida selgitan vahel õhinal kujuteldavatele välismaalastele: «There are 14 cases in the Estonian language». «Il n’existe pas de futur dans la grammaire estonienne». See on keel, milles on kõige toredam laulda; keel, mis toob kõige paremaid mõtteid; keel, milles näen värve kõige erksamatena.

Ja sõnad, need annavad minu keelele mingi võlu, mida mujalt ei leia. «Jõudu!» hüütakse ikka aias toimetavale naabrile tagasihoidliku «tere» asemel. «Jõudu tarvis,» vastatakse. «Jätku leiba!», «Ma ei viitsi.», «Mine metsa!» – kui osavalt need fraasid meie eluolu kirjeldavad. Sõnade «öö», «paduvihm» ja «nurmenukk», «järvehaldjas» ja «võililleõisik», «ürgorg», «rabamurakas», «lumehelves», «mannavaht» ja «muinasjutt» ilu peitub lihtsuses.

Minu keel lõhnab nagu sammal ja kõlab nagu kodu.

«Kodu,» hääldan selle sõna välja ja naeratus imbub mu suule. Sees hakkab soe. Mitte ükski teine keel ei suuda kirjeldada minu mustika-männimetsi ja värvilisi sillerdavaid rabalaukaid; vihmasabinat halli Läänemere sogasel pinnal; puude vahelt piiluvat kuldset suvepäikest; käreda pakase põhjustatud väljakannatamatut valu mu sõrmeotstes; maasikalehti kruusatee äärsel kraavipervel, mis igal möödumisel toovad kaasa mõnusa äratundmisrõõmu, mis sest, et tean, et maasikaaeg on ammu läbi, nii, nagu seda võib teha minu keel.

 

Essee autor: Marie Elise Kanarik

Hugo Treffneri gümnaasium, 10. klass

Emakeeleõpetaja: Tiina Pluum

Teisele kohale jäänud essee autor pälvib 100-eurose raamatupoe kinkekaardi Toimetaja tõlkebüroolt ja kaks priipääset Eesti Noorsooteatrisse.

Foto: Visit Estonia fotopank, Forest Reading, fotograaf Paul Meiesaar.

Aitame sul välisturule siseneda

Tõlgime tekstid ja koostame võõrkeelsed infomaterjalid välisturule sisenemiseks.

Head tõlked viivad sinu äri uuele tasemele

Tutvu klientide tagasisidega

Otsisime tõlkebürood, et enda e-pood soome keelde tõlkida ja sõelal oli päris mitu valikut. Valisime lõpuks Toimetaja tõlkebüroo ja võin öelda, et oleme siiani selle otsusega äärmiselt rahule jäänud. E-poe tõlge oli küllaltki mahukas, seega leidsime iga natukese aja tagant siit-sealt tekstijuppe, mida olime unustanud tõlkesse saata. Tänu Toimetaja tõlkebüroo vastutulelikkusele saime aga alati töö väga kiirelt tehtud ning kogu e-poe tõlkeprotsess sujus kiiremini, kui olime algselt osanud oodata...

Punktid.ee

Korraldame suurüritust Tallinn Truck Show ning selle raames tellisime Toimetajalt pressiteate koostamise, pressiteate toimetamise ja pressiteate levitamise teenuse ning mõned tõlked. Jäime absoluutselt Toimetaja tõlkebüroo professionaalse suhtumise, kiiruse ja töö efektiivsusega rahule. Meie pressiteadet kajastati tänu Toimetaja heale tööle põhimõtteliselt kõigis eesti- ja venekeelsetes meediaportaalides. Soovitame 100%!

Forest Steel

Täname teid väga koostöö eest! Siiani on kõik tõlketööd tehtud professionaalselt, tõlkijad on pädevad ning tõlgitud tekstid, mis on tehnilised ja rasked, on mõistetavad ja korrektsed. Tõlkijad töötavad kiiresti ja peavad tähtaegadest kinni, mis on meile väga oluline. Klienditeenindus on professionaalne ja usaldusväärne. Ka hinnad on konkurentsivõimelised. Oleme teenusega väga rahul ja loodame seda meeldivat koostööd jätkata.

Icopal

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.