fbpx
Keelesuunad
Menüü

Minu keel

minu keel leen

“Kuidas siis läinud on?” küsib vana tuttav, keda viimati nägin pool aastat tagasi ühel sünnipäevapeol. Sõna “hästi” koos tagasihoidliku naeratusega on ainus, mis mul suust välja tuleb. Tegelikult võib-olla polegi kõige paremini läinud ja palju enam on viimase poole aasta jooksul toimunud kui sõnale “hästi” kohane. Sellest hoolimata ei oska ma muud vastata sellisele lihtsale küsimusele.

“Kõik saab korda” näivad tühjade sõnadena, mida öelda inimesele, kes leinab. Ma mõistan teise kurbust ja ma tunnen talle südamest kaasa. Aga kõik, mida ma talle lohutuseks võiksin öelda, tundub liigagi pealiskaudne. Sõnadest jääb jällegi puudu ja mul ei jää muud üle, kui teisele otsa vaadata ja loota, et ta tajub mu kaastunnet.

Seltskonnas ma vaikin mitte sellepärast, et ma ei julge rääkida või mul pole midagi öelda, vaid sellepärast, et enda väljendamine tundub liiga keeruline. Mu mõtted kipuvad paisuma ülemäära suureks ja tunded kisuvad liiga üüratuks ning kui ma neid väljendama pean, siis ma vaid koperdan üksikute sõnade otsa ja tajun, et keegi päriselt aru ei saa, mis mu mõtteis on. Sellisel juhul ongi mul lihtsam lihtsalt vait püsida.

Vaikimine on osa minu emakeelest. Lisaks sõnadele kuulub eesti keelde ka vaikus. Kui palju saab eestlasel ikka sõnu jätkuda, kui ümberringi viliseb karge põhjamaa tuul ja pimedus valitseb varakult? Mõnele võib aga tunduda, et vaikus on kalkus. See, kes vaikib, on ehk liiga ülbe või rumal, et midagi kosta. Nii mõnigi järeldab, et eestlane on kalk nagu seesama karge tuul või pimedus. Kuid eestlane pole tegelikult südametu. Mõnes teises keeles vaikimine tundub lihtsalt ebaloomulikum kui eesti keeles ja seepärast ei saadagi selle kullakarvast aru. Kuldne vaikus, mis eesti keelele on omane, on mõtlik ja empaatiline. Kui eestlase mõtlikkus ja empaatia sõnades ei väljendu, siis tasub tema vaikusestkinni haarata, sest suure tõenäosusega pole see seest õõnes.

Kui oleksin selleks võimeline, siis ma vastaks küsimusele “Kuidas läheb?” palju rohkemate sõnadega, lohutaks sõpraenama kui pilguga ning panustaks vestlusesse sügavamalt kui lihtsalt kuulamisega. Kuid samas tajun, kui väga taoline sõnatus minusse juurdunud on läbi emakeele. Minu keel on vaikusest läbiimbunud ning sõnad jäävad tihtipeale kõrvaliseks. Vahepeal piisab eestlasele vaid vaikivast, kuid sisukast pilgust.

Essee autor: Leen Vallikivi

Hugo Treffneri gümnaasium, 10. klass

Emakeeleõpetaja: Tiina Pluum

Foto: Visit Estonia fotopank, girl on the beach

Aitame sul välisturule siseneda

Tõlgime tekstid ja koostame võõrkeelsed infomaterjalid välisturule sisenemiseks.

Head tõlked viivad sinu äri uuele tasemele

Tutvu klientide tagasisidega

Otsisime tõlkebürood, et enda e-pood soome keelde tõlkida ja sõelal oli päris mitu valikut. Valisime lõpuks Toimetaja tõlkebüroo ja võin öelda, et oleme siiani selle otsusega äärmiselt rahule jäänud. E-poe tõlge oli küllaltki mahukas, seega leidsime iga natukese aja tagant siit-sealt tekstijuppe, mida olime unustanud tõlkesse saata. Tänu Toimetaja tõlkebüroo vastutulelikkusele saime aga alati töö väga kiirelt tehtud ning kogu e-poe tõlkeprotsess sujus kiiremini, kui olime algselt osanud oodata...

Punktid.ee

Korraldame suurüritust Tallinn Truck Show ning selle raames tellisime Toimetajalt pressiteate koostamise, pressiteate toimetamise ja pressiteate levitamise teenuse ning mõned tõlked. Jäime absoluutselt Toimetaja tõlkebüroo professionaalse suhtumise, kiiruse ja töö efektiivsusega rahule. Meie pressiteadet kajastati tänu Toimetaja heale tööle põhimõtteliselt kõigis eesti- ja venekeelsetes meediaportaalides. Soovitame 100%!

Forest Steel

Täname teid väga koostöö eest! Siiani on kõik tõlketööd tehtud professionaalselt, tõlkijad on pädevad ning tõlgitud tekstid, mis on tehnilised ja rasked, on mõistetavad ja korrektsed. Tõlkijad töötavad kiiresti ja peavad tähtaegadest kinni, mis on meile väga oluline. Klienditeenindus on professionaalne ja usaldusväärne. Ka hinnad on konkurentsivõimelised. Oleme teenusega väga rahul ja loodame seda meeldivat koostööd jätkata.

Icopal

SAADA MEILE PÄRING!

Lisa ka oma e-posti aadress ja failid ning saada päring. Ootame.