Turundus Twitteris: säutsu ennast uutesse kõrgustesse!
Turundus Twitteris võib sinu sõnumid uue sihtrühmani viia. Twitter on üks kompaktsemaid sotsiaalmeediakanaleid – lühikesed sõnumid lähevad seal silmapilkselt lendu ja levivad kiiresti nagu linnusäutsud. Kes Twitterit kasutavad? Millega tuleks Twitteris postitades arvestada? Millised postitused toimivad? Allpool jagame mõningaid nippe ja näiteid, mis aitavad sul oma sõnumeid säutsuformaadis edasi anda.
Ülevaade Twitterist
Twitteri logo on inspireeritud linnumotiivist. Ka Twitteri väärtustel on linnulauluga palju ühist. Üksikud lühikesed säutsud koonduvad terviklauluks, mida on meeldiv kuulata. Analoogne loogika kehtib Twitteri postituste puhul: mitme lühema postitusega on võimalik jutustada pikem lugu, seejuures ei teki lugejal infoküllust. Selline formaat sobib turundussõnumite edastamiseks päris hästi.
Milline on aga keskmine Twitteri kasutaja? Kokku on platvormil end registreerinud 396,5 miljonit kasutajat, kellest 206 miljonit külastab Twitterit iga päev. Erinevalt teistest sotsiaalmeediaplatvormidest veedab üks kasutaja säutsukanalis üpris lühikese aja – keskeltläbi 11 minutit päevas. Statista andmetel on enam kui pooled kasutajatest vanuses 25–49 eluaastat; põhiliselt kasutatakse Twitterit uudiste jälgimiseks ja meelelahutuseks, kuid lisaks ka sõprade ja perega suhtlemiseks ning ettevõtete tegemiste ja huvipakkuvate brändide jälgimiseks.
Leia oma nišš
Twitteri sisustrateegiat planeerides alusta sellest, et mõtestad endale lahti, mis on see lugu, mida sinu ettevõte soovib jutustada. Siinkohal tasub mõelda nii sihtrühmale kui ka firma tegevustele. Kas oled arendamas uut toodet või teenust, mis muudaks potentsiaalse kliendi elu kergemaks? Või tahad reklaamida ennast inimestele, kes tunnevad su konkurente, kuid pole sinu firmast varem kuulnud? Sinu ettevõtte loos peab leiduma teatav nišš ehk midagi, mille poolest eristud hallist massist.
Näiteks eeldame, et oled tõlkija, kes pakub teadustekstide tõlkimist. Kuigi tõlkijaid on palju, eristud teistest – oled spetsialiseerunud just akadeemiliste tekstide tõlkimisele. Milline on sinu nišš? Pakud teenust, mida nii kogenud kui ka algajad teadlased saavad kasutada, kui soovivad oma teadustekste rahvusvahelisele auditooriumile kättesaadavaks muuta. Twitteris saad akadeemikute aruteludes osaleda ja seeläbi oma ettevõtte tegevust tutvustada. Sinu sihtrühm saab teada, et pakud teenust, mida neil vaja võib minna.
Lugusid saab olla erinevaid, seega kui oled säutsumises mõnda aega kätt harjutanud, võid hakata postituste teemasid tasapisi laiendama. Enne aga tuleks läbi mõelda postituste strateegia, muidu valguvad teemad liialt laiali ning sinu jälgijal on raske järge pidada. Ühe teema kohta võib teha korraga mitu postitust, kuid kui vahetad teemat, siis pigem hoia postitustega ühte liini.
Turundus Twitteris: säutsumise eripärad
Üks tweet või eestipäraselt säuts on fikseeritud pikkusega. Kuni 2017. aastani võis postitus olla kuni 140 tähemärgi pikkune, kuid kuna kasutajad soovivad end pikemalt väljendada on praegu see ülemmäär 280 tähemärki. Siiski ei tähenda see, et pikema sõnumi edastamiseks peab tegema mitu eraldi postitust, mis võivad ajajoonel laiali valguda. Iga kasutaja saab luua thread’i ehk siduda omavahel mitu postitust, et teemad oleks kenasti süstematiseeritud.
Kuigi säutsud võivad olla täpselt nagu tavalised postitused, siis soovi korral saab nende levikut parandada reklaami kaudu – selleks loodi teenus Twitter Ads. Reklaami eelis on efektiivsem sihtrühmani jõudmine, sest algoritmid suunavad postitused nendeni, keda sinu postituste temaatika võiks tõenäoliselt huvitada. Siiski tasub reklaamiga olla ettevaatlik. Paljud kasutajad suhtuvad reklaami negatiivselt, eriti kui postitused kõlavad reklaamimaiguliselt.
Millal ja kui tihti postitada?
Siinkohal kehtib sama reegel, mis mujalgi: järjepideva postitamise käigus saad aru, millal on parim aeg postitusi teha. Üldiselt ära pelga oma postitustes sisalduvat infot osaliselt korrata – üks postitus ei jää tavaliselt lugejatele meelde, sest need loetakse väga kiiresti läbi. Tänu sellele võid postitada ka tihedamini kui teistel platvormidel. Mitmed ettevõtted teevad postitusi lausa mitu korda päevas!
Twitteri üks eripära on platvormi interaktiivsus ning kui soovid seal oma jälgijaskonda suurendada, tuleb käed n-ö mustaks teha ja osaleda aktiivselt diskussioonides. Selleks on üldiselt vaja tegutseda kahel rindel.
Suhtle teiste kasutajatega
Säutsud on suurepärane viis infot vahendada, arvamust avaldada ja küsimusi esitada. Ühest küljest võid püstitada teema või küsimuse, kus iga huviline saab postitust kommenteerida või seda edasi jagada; teisalt võid hakata ise potentsiaalseid kliente otsima, nende postitusi kommenteerides. Kommentaaris saad loomulikult viidata oma ettevõtte tegevusele – näiteks eriti hästi töötab see siis, kui inimene püstitabki postituses küsimuse, mille lahendus peitub sinu äritegevuses.
Jälgi trende ja teemaviiteid
Ühtlasi peaksid hoidma silma peal Twitteri skeenel: mis on praegu aktuaalne, millel on lai kõlapind, mis paneb inimesi rääkima? Nende teemade järgi saad kohandada ka oma postitusi. Sama põhimõte kehtib postituse vormi kohta, näiteks sageli levib platvormil mõni meem, mida mitmed ettevõtted oma postituste temaatikas ära kasutavad. Vestlusega saab ühineda lisaks hashtag’ide ehk teemaviidete kaudu. Kui mõnel platvormil on nende kasutus vaikselt vaibumas, siis Twitteris on lausa kohustuslik kaardistada oma äritegevuse jaoks olulised teemaviited.
Mis puudutab postituste visuaalset sisu, siis lihtsuses peitub võlu – võrreldes mõne teise platvormiga mõjub Twitteris kõige paremini loomulikkus. Juhul, kui oled harjunud lisama postitustele pildipanga materjale, siis säutsumisel need eriti palju juurde ei anna. Pilt peaks olema konkreetne, näiteks toote tutvustamisel lisa toote enda pilt või kui jagad uudist, mis on leidnud kajastust mõnes veebiväljaandes, siis lisa selle kuvatõmmis. Pea ka meeles, et säutsud ise on populaarne kuvatõmmise ainestik, mistõttu sinu fookus peaks olema postituse tekstil.
Milline on „linnukeste“ keel ehk 7 soovitust Twitteris turundamiseks
Tekstide kirjutamisel pead leidma tasakaalu endale omapärase tooni ja ühe twitterliku postituse vahel. Allpool vaatleme mõningaid keelenüansse, mis eristavad säutsu teist liiki postitustest.
1. Ole konkreetne
Kuna teksti pikkus on piiratud, eelista lühikesi sõnumeid, mis on isegi lühemad kui 280 tähemärki. Sõnum peab olema tabav, konkreetne ja edastama õige mõtte. Selleks võid postituse teksti mitu korda läbi kirjutada ja iga kord mõelda, millised osad on sisutühjad.
2. Loo teemaviidetega oma süsteem
Kasuta aktiivselt teemaviiteid. Võid seda teha nii teksti sees mõne olulisema #märksõna ees või vastupidi: koondada teksti lõppu mõned põhilised teemaviited, millega sinu postitus seondub. Näiteks #nipidjatrikid, #Twitteriturundus, #Twitteripostitus.
3. Lahuta lugejate meelt
Säutsud on teadupärast lõbusad. Ära püüa olla pelgalt informatiivne, vaid püüa mõjuda loomulikult. Kujutle postituse kirjutamisel, et räägid sõbraga – niiviisi väldid kantseleilikku keelepruuki.
4. Püsivus viib sihile
Näita postitustes, et oled asjatundja! Selgita välja need märksõnad, mis on sinu valdkonnas kesksel kohal, ja kasuta neid aktiivselt oma säutsudes. Jälgija usaldab sind selle võrra rohkem, kui näeb, et tead, millest räägid.
5. Asenda sõnad emotikonidega
Emotikonid on väga olulised, sest sageli tekib just Twitteris neil spetsiifiline kasutuskontekst või uus tähendus. Ühtlasi toovad nad teatavat isikupära postitusse, millel näiteks puudub pilt. Mida võiks tähendada 🚩?
6. Lähene loovalt
Mängi teksti ülesehitusega – meemid pole üksnes pildid, vaid ka tekst võib olla meem. Nende maitsekal kasutamisel näitad jälgijale, et tunned seda platvormi ja oled osa Twitteri kogukonnast.
7. Säutsu oma lugejate keeles
Ingliskeelsed postitused on populaarsed, kuid kui sinu sihtrühma moodustavad hoopis Eesti elanikud, võiksid kaaluda säutsumist just eesti keeles, et teistest eristuda.
Kui tunned, et vajad hoogu oma säutsude lennutamiseks uutesse kõrgustesse, siis võta meiega julgelt ühendust! Aitame sul leida selle õige postituste nurga, mille kaudu jõuad potentsiaalsete klientideni, ja vastupidi – kliendid sinuni!
Loe ka:
Facebooki postituste koostamise A ja O äritegevuses